Wojciech Jaruzelski – kim naprawdę był? Rozmowa z dr. Robertem Spałkiem (IPN)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 13:05
Wojciech Jaruzelski – bohater, oportunista czy tragiczna postać polskiej historii? W tym odcinku podcastu Rzeczypospolite prof. Antoni Dudek rozmawia z dr. Robertem Spałkiem z Instytutu Pamięci Narodowej – redaktorem naukowym świeżo wydanej książki „Dekada Jaruzelskiego. Z historii politycznej PRL 1980–1989/90”. Kim naprawdę był generał Jaruzelski – twórca stanu wojennego i ostatni I sekretarz PZPR? Czy jego decyzje wynikały z kalkulacji, strachu, lojalności wobec Moskwy, czy może… przekonania o słuszności działania? Jakie tajemnice skrywa ostatnia dekada PRL?
13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny
13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojennyFoto: NAC
Czytaj także

Stan wojenny – alternatywą sowiecka interwencja?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 21:00
W kontekście historycznej oceny stanu wojennego nadal stawiane jest pytanie dotyczące możliwej interwencji Układu Warszawskiego w Polsce. Czy rzeczywiście wkroczenie wojsk Związku Radzieckiego i innych państw sojuszniczych było realnym zagrożeniem? O tym w audycji Pamiętaj, to Solidarność mówił prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 09:08
- Wojciech Jaruzelski już w III RP niezwykle często wracał do tego spotkania, twierdząc, że właśnie odrzucenie jego "koncyliacyjnej propozycji" powołania Rady Porozumienia Narodowego przez Lecha Wałęsę było tym momentem, który ostatecznie pchnął go do wprowadzenia stanu wojennego. Moim zdaniem nie mówił prawdy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, o poprzedzającym stan wojenny spotkaniu gen. Jaruzelskiego z szefem Solidarności i prymasem Józefem Glempem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badanie stanu wojennego. Prezes IPN: nadal jest dużo do zrobienia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 14:33
Prezes IPN uczestniczył w poniedziałek w otwarciu konferencji naukowej "Obrachunek z dekadą Jaruzelskiego". Dr Karol Nawrocki zaznaczył, że od wprowadzenia stanu wojennego minęło równo 40 lat, ale mimo upływu czasu, wciąż jest bardzo dużo do zrobienia wokół badania tych wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1976. Protest, który zmienił PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2025 13:05
Wszystko zaczęło się w grudniu 1970 roku” – mówi dr Paweł Sasanka, gość prof. Antoniego Dudka w najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite”. Czerwiec 1976 roku to moment przesilenia – PRL szykowała się na wzrost napięcia społecznego, ale nie spodziewała się, że jego epicentrum znajdzie się w Radomiu, Płocku i Ursusie. Skąd ten wybuch? Jakie były kulisy decyzji o podwyżkach cen i jak zareagował aparat państwowy? To historia nie tylko o proteście, lecz także o narodzinach solidarności i przemianie społecznej, która doprowadziła do powstania opozycji demokratycznej. 🎧 Posłuchaj rozmowy z dr. Pawłem Sasanką z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń