Gościem audycji był autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL", z którym rozmawialiśmy o kulisach bezkrwawego wychodzenia z komunizmu, roli Jana Pawła II w tym procesie, kryzysie gospodarczym lat 80. i ideach, bardzo często śmiałych, które strona solidarnościowa prezentowała podczas obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku.
"W masowej wyobraźni symbolem końca komunizmu w Europie jest upadek muru berlińskiego. Ale demontaż żelaznej kurtyny rozpoczęto w Warszawie. Obalenie komunizmu bez rozlewu krwi wydawało się niemożliwe. Odebranie władzy dyktatorskiemu reżimowi w Polsce bez wszczynania wojny domowej stało się wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej. Do dziś budzi ono zarówno zdziwienie, jak i podziw wielu ekspertów. Okrągły Stół sprawił, że kostki sowieckiego domina zaczęły się przewracać jedna po drugiej" - czytamy w nocie wydawniczej książki.
- Ważnym faktem na drodze dojrzewania komunistów do zawarcia kompromisu z opozycją była amnestia dla więźniów politycznych wprowadzona w lipcu 1986 roku, na mocy której właściwie wszyscy opozycjoniści wyszli zza krat. To było spełnienie podstawowego warunku wznowienia negocjacji, jaki stawiała "Solidarność". W intencji komunistów był to etap kończący etap ostrej walki, którą uważali za wygraną. Powołanie Rady Konsultacyjnej było próbą przyciągnięcia najbardziej umiarkowanych opozycjonistów do jakiejś formy współdziałania z władzą - powiedział prof. Jan Skórzyński.
Jak osiągnięto kompromis bez ofiar śmiertelnych? Jakie sekrety skrywają ściany owianej złą sławą Magdalenki? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rzeczypospolite
Prowadził: prof. Antoni Dudek
Gość: prof. Jan Skórzyński (autor książki "Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL")
Data emisji: 15.04.2019
Godzina emisji: 22.00
mko/bch