- 24 marca 1942 roku rozpoczął się pierwszy etap ewakuacji armii polskiej ze Związku Sowieckiego.
- Do listopada 1942 roku wysłano do Iranu ponad 116 tysięcy osób. Wśród nich znalazło się niemal 79 tysięcy żołnierzy oraz 37 tysięcy cywilów.
- Z okazji 80. rocznicy wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej zorganizował projekt zatytułowany "Szlaki Nadziei Odyseja wolności".
"Szlaki Nadziei Odyseja wolności"
Nadzieja, wolność i solidarność. Tak brzmią trzy filary projektu. – To wielowymiarowa realizacja naszej misji ustawowej. Z jednej strony, poprzez edukację i nowoczesne formy, chcemy pokazać, czym był eksodus ponad 116 tysięcy Polaków, którzy w 1942 roku wyszli wraz z generałem Andersem ze Związku Sowieckiego. Chcemy przypomnieć, dlaczego oni w ogóle się tam znaleźli oraz jaki były przyczyny tego, że te tysiące Polaków trafiły do ZSRR po 17 września 1939 roku – mówił w "Trójce przed południem" doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.
– Kierujemy ten projekt przede wszystkim do ludzi młodych w Polsce. Chcemy przypomnieć im, czym była Armia generała Andersa, czym był Drugi Korpus oraz co zrobił, wsławiając się w walkach we Włoszech. Chcemy też pokazać tę drogę przez mękę i tytułowe szlaki nadziei, które miały doprowadzić Polskę do odzyskania niepodległości. Polacy w 1942 roku ruszyli wraz z generałem. Dzięki niemu uratowali swoje życie, choć część zmarła w trakcie wędrówki, w wyniku wyleczenia i różnych chorób – opowiadał gość Trójki.
Wydarzenia, ważne także współcześnie
– Ten projekt jest aktualny także dziś, współcześnie. Gdy zaczynaliśmy prace, latem ubiegłego roku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że kilka miesięcy później, gdy go uruchomimy, Europa znajdzie się w tak dramatycznym momencie. Dziś widzimy Ukraińców, którzy uciekają ze swojego domu przed zbrodniczym najazdem Federacji Rosyjskiej. Kiedyś to Polacy uciekali zarówno przed armią hitelraowską jak i przed wojskami sowieckimi. Znaleźli wtedy schronienie w wielu krajach Azji, w Afryce Północnej, a dzieci także w Afryce środkowo-wschodniej. Szlak Andersa prowadził później także do Włoch, gdzie część Polaków została, a część niestety zginęła. Patrząc na Ukrainę i Ukraińców można powiedzieć, że jesteśmy dziś w bardzo podobnym momencie – zaznaczył w rozmowie rzecznik IPN.
Działania w sieci
– W ramach projektu stworzona została strona internetowa. Jest ona uzupełnieniem naszego projektu. Na ten moment, strona prowadzona jest w języku polskim oraz angielskim. Docelowo będzie uzupełniona także o inne języki. Znajdziemy na niej podstawowe informacje na temat samego projektu, historię odysei wolności oraz próby odzyskania jej przez żołnierzy generała Andersa i generała Maczka. Co więcej, na stronie znajdziemy też dwie wystawy dotyczące projektu oraz oś czasu, na której prezentujemy całą historię wolności, która kończy się dopiero w 1990 roku – podsumował doktor Rafał Leśkiewicz.
06:32 PR3 2022_03_21-09-30-15 (1).mp3 "Szlaki Nadziei Odyseja wolności" . Projekt IPN w 80. rocznicę wędrówki generała Andersa (Trojka przed południem)
Projekt "Szlaki Nadziei Odyseja wolności" został zaplanowany do 2025 roku. Swoim zasięgiem obejmie 50 państw. Jak podkreślają organizatorzy, inicjatywa adresowana jest głównie do odbiorców niezorientowanych w historii Polski.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)
Data emisji: 21.03.2022
Godziny emisji: 9.30, 9.37
zch