Powstanie styczniowe - poznane dzięki zdrajcom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 16:00
- Powstanie styczniowe i to, jak ono funkcjonuje w literaturze, ujawnia nasze najlepsze i najgorsze cechy narodowe - opowiadała w Dwójce dr Paulina Małochleb.
Audio
  • Dr Paulina Małochleb o monografii "Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Powstanie styczniowe przez 120 lat było synonimem klęsk narodowych, mówi się że w czasie PRL opowiadano o powstaniu styczniowym jako o metaforze powstania warszawskiego. (na zdjęciu obraz 1863 - Polonia Jana Matejki)
Powstanie styczniowe przez 120 lat było synonimem klęsk narodowych, mówi się że w czasie PRL opowiadano o powstaniu styczniowym jako o metaforze powstania warszawskiego. (na zdjęciu obraz "1863 - Polonia" Jana Matejki) Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Historia powstania styczniowego z jednej strony jest opowieścią o Polsce skłóconej i ogarniętej wojną domową, z drugiej istnieje heroiczna legenda o gigantycznym poświęceniu - zauważała dr Paulina Małochleb, autorka monografii "Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej".
>>>Zobacz serwis poświęcony powstaniu styczniowemu<<<

Badaczka zwracała uwagę, że historycy zajmujący się powstaniem dużo zawdzięczają rosyjskim protokołom przesłuchań powstańców. - Dla nas najbardziej wartościowe są zeznania ludzi, którzy pękli i sypali. Najmniej tych, którzy potrafili zachować się podczas śledztwa.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadzenie:
Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Paulina Małochleb
Data emisji: 20.02.2015
Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 06:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
rozwiń zwiń