Dr Katarzyna Kalinowska jest socjologiem i antropologiem, absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, a jej książka to rezultat wieloletnich badań terenowych prowadzonych w sanatoriach, w środowisku kuracjuszy oraz podczas imprez klubowych, w gronie młodych ludzi.
"Praktyki flirtu i podrywu - studium z mikrosocjologii emocji" ukazała się w serii Monografie FNP. - Cieszę się bardzo, że Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dostrzegła, że to jest książka, która stawia poważne pytania teoretyczne i pytania dotyczące emocji, nie tylko miłości. Wiem od znajomych, że w niektórych księgarniach leży ona razem z poradnikami psychologicznymi. To pokazuje, jak często uważamy, że flirt i podryw to jest coś, czego można się nauczyć. Owszem, są takie sposoby, ale to nie jest jedyne, co się dzieje w interakcji powodowanej emocjami miłosnymi - podkreślała badaczka.
Dr Katarzyna Kalinowska analizowała flirt od strony werbalnej i pozawerbalnej. Chciała sprawdzić, czy jest różnica w emocjach przeżywanych w takich sytuacjach przez ludzi młodych i przez ludzi dojrzałych. Dlaczego lubimy flirtować i poddawać się takim chwilowym emocjonalnym uniesieniom? Jakie są sposoby podrywu i jaki językowy kod im towarzyszy? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Katarzyna Kalinowska (socjolog i antropolog, autorka książki "Praktyki flirtu i podrywu - studium z mikrosocjologii emocji")
Data emisji: 8.03.2019
Godzina emisji: 14.45
pg/jp