Fenomen istnienia wielkich imperiów, w tym Cesarstwa Rzymskiego, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczonych. Do dziś jednak nie do końca rozpoznane pozostaje zagadnienie funkcjonowania administracji rzymskiej.
Gościem audycji był historyk starożytności dr Karol Kłodziński, którego książka rzuca nowe światło na funkcjonowanie jednego z najważniejszych urzędów Cesarstwa Rzymskiego. "Officium a rationibus. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu", która ukazał się niedawno serii Monografie FNP, została poświęcona urzędowi "do spraw rachunkowości", głównej centralnej instytucji zarządzającej finansami wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, oraz urzędnikom, którzy piastowali to stanowisko.
- U szczytu swej świetności imperium rozciągało się od Gibraltaru na zachodzie po Eufrat i Tygrys na wschodzie, od Brytanii na północy po piaski Sahary na południu. "Officium a rationibus" był niezwykle ważną instytucją finansową. Niektórzy badacze wskazują, że jego początki sięgają panowania cesarza Augusta, gdyż musiała już wtedy funkcjonować organizacja zarządzająca finansami państwa. Niemniej pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi dopiero z czasów Tyberiusza - stwierdził dr Karol Kłodziński.
Dlaczego finansami Imperium Romanum zarządzali cesarscy niewolnicy i wyzwoleńcy? Jakie kwalifikacje musieli posiadać ci urzędnicy? Jak liczna była to kadra i w jaki sposób rekrutowano jej członków? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Karol Kłodziński (historyk starożytności)
Data emisji: 18.01.2019
Godzina emisji: 14.45
mko/bch
mko