Język uprzedzeń

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 08:25
Używając pewnych słów czy form gramatycznych, wywieramy wpływ na odbiorcę naszego komunikatu. W jaki sposób wypowiadanie się kształtuje nasze postawy?
Audio

Celem programu "Focus" jest wspieranie młodych badaczy posiadających liczący się dorobek naukowy w wybranej, corocznie określanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, sferze badań naukowych, która w jej opinii ma szczególne znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego Polski. Wsparcie Fundacji ma umożliwić młodym uczonym podjęcie nowych, obiecujących i istotnych kierunków badań, a także zapewnić pomoc na pierwszym etapie budowania własnego zespołu naukowego. 

W 2009 roku hasłem wywoławczym programu "Focus" była "Językowa kategoryzacja świata".

Jednego z sześciu laureatów programu "Focus" w 2009 roku – dr Michała Bilewicza z wydziału Psychologii UW – gościliśmy w dwójkowej audycji "Skarbiec Nauki Polskiej". Jego projekt badawczy, który przygotował wraz ze swoim zespołem, nosił tytuł "W jaki sposób kategorie lingwistyczne wpływają na postrzeganie współczesnych i historycznych stosunków międzygrupowych?". Dla psychologów społecznych to, co jest ciekawe w języku, to zagadnienie, na ile same formy gramatyczne mogą być nośnikami pewnych postaw i na ile mogą one takie postawy kształtować poza świadomością odbiorców.

– Używając pewnych słów czy form gramatycznych, wywieramy wpływ na odbiorcę naszego komunikatu. Dla mnie ciekawe są zwłaszcza te wypowiedzi, które wiążą się z zagadnieniem dyskryminacji czy uprzedzeń, czyli wyraźnie negatywnego stosunku do innych. Czasem okazuje się, że to nie ludzie, ale język dyskryminują pewne grupy – mówił nasz gość.

Michał Bilewicz opowiadał o różnicach między deklarowanymi a rzeczywistymi postawami wobec innych grup społecznych i etnicznych, jak również o nowych metodach badań takich postaw. Mówił także o sposobach udoskonalania najtańszego i wciąż najpowszechniejszego sposobu badań – ankiety. Nasz gość mówił też o tym, w jaki sposób przez zmianę dyskursu dąży się do zmiany negatywnych nastawień społecznych.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Aby wysłuchać całej audycji "Skarbiec Nauki Polskiej", kliknij ikonę dźwięku "W jaki sposób język kształtuje nasze postawy", w boksie Posłuchaj po prawe stronie.

(Lm)

Czytaj także

Polscy pracodawcy to rasiści

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 16:30
Instytut Spraw Publicznych przeprowadził ostatnio bardzo ciekawy test. Badanie dotyczyło dyskryminacji cudzoziemców podczas procesu rekrutacji do pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2012 szansą na zwalczenie rasizmu w sporcie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 18:46
Piłkarskie Euro 2012 to szansa na zwalczenie przejawów dyskryminacji w Polsce - podkreślali uczestnicy konferencji "Nie - dla rasizmu w sporcie", jaka odbyła się w czwartek w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyznano Polskie Noble

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 18:30
W tym roku prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymało jedynie troje naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kary za rasistowskie zachowania

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:46
Na kary więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku trzech młodych mieszkańców miasta, oskarżonych o znieważenie na tle rasistowskim czarnoskórego Francuza.
rozwiń zwiń