Michał Nowakowski - badacz staropolskich tekstów użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 17:17
Gościem audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" będzie Michał Nowakowski, doktorant z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz laureat Programu START 2024.
Michał Nowakowski jest literaturoznawcą, jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół nowożytnej dyplomacji, myśli politycznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Jezuitów.
Michał Nowakowski jest literaturoznawcą, jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół nowożytnej dyplomacji, myśli politycznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Jezuitów.Foto: Shutterstock/Thomas Mucha

Michał Nowakowski jest literaturoznawcą, jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół nowożytnej dyplomacji, myśli politycznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Jezuitów.

W ramach przeprowadzonych prac analizował zachowane staropolskie poradniki dyplomatyczne, które reprezentują jeden z najsłabiej rozpoznanych gatunków piśmiennictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Te wyjątkowe teksty, sytuujące się na pograniczu literatury i tekstów użytkowych, zestawił z kilkudziesięcioma analogicznymi utworami powstałymi we wczesnonowożytnej Europie Zachodniej.

Obecnie zajmuje się jezuickimi pismami polemicznymi skierowanymi do protestantów, jak i bada literaturę antyjezuicką.

***

Na "Skarbiec Nauki Polskiej" w środę (18.09) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

am

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka literatura
Czytaj także

Rodrigo Díaz - zwany Cydem. Kim był i dlaczego stał się bohaterem poematu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 21:26
Rodrigo Diaz, zwany Cydem, przyszedł na świat kilkanaście lat po upadku dynastii Umajjadów (1031 r.), w chrześcijańskiej Kastylii na północy Półwyspu Iberyjskiego. To jedna z najważniejszych postaci iberyjskiego średniowiecza, bohater rekonkwisty.
rozwiń zwiń