Nowatorskie studia nad chasydyzmem naukowca z Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 21:20
Prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Został doceniony za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który powstał w XVIII w. na wschodnich terenach Rzeczypospolitej
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który powstał w XVIII w. na wschodnich terenach RzeczypospolitejFoto: Shutterstock AI

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2024 roku Nagrodę FNP zdobyło czterech wybitnych uczonych – w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.


Posłuchaj
29:44 Skarbiec nauki polskiej 2024_11_20-22-30-40.mp3 Nowatorskie studia nad chasydyzmem naukowca z Wrocławia (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

W tej ostatniej kategorii Nagrodę FNP otrzymał prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.

Badania nad chasydyzmem

Profesor Wodziński jest wybitnym badaczem chasydyzmu – charyzmatycznego, żydowskiego ruchu religijnego, który powstał w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, wzbudzając początkowo silną opozycję wewnątrz tradycyjnego judaizmu.

Ruch religijno-społeczny


Historycy zajmujący się chasydyzmem tradycyjnie traktowali go jako wyłącznie ruch religijny. Prof. Marcin Wodziński przełamał to stereotypowe podejście, pokazując chasydyzm jako ruch religijno-społeczny, w którym niezwykle ważne są także kwestie etniczne, polityczne, czy kulturowe. Zwrócił też uwagę na nieoczywiste związki między geografią a duchowością czy ekspansją terytorialną a polityką.

O swoich badaniach naukowiec z Wrocławia opowiedział w audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 20.11.2024

Godz. emisji: 22.30

pg

Czytaj także

Historia seksualności w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 14:18
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" była dr Anna Dobrowolska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Stypendium im. Barbary Skargi w ramach Programu START FNP zajmuje się historią seksualności w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Barbara Skarga - wielka humanistka i fundatorka stypendium dla młodych badaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 22:00
W tym roku przypada 15. rocznica śmierci prof. Barbary Skargi. O przejmującym życiu tej wielkiej humanistki, jej dorobku filozoficznym, a także wieloletniej współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej mówiliśmy w audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" (24.07).
rozwiń zwiń