Koniec globalnego internetu?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 18:13
Choć jest on systemem ponadgranicznym, to są instytucje, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie internetu. A władze niektórych państw chcą lokalnych wersji i zakończenia ery ogólnoświatowej sieci.
Audio
Koniec globalnego internetu?
Foto: SXC.hu

Kto właściwie zarządza siecią? - Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że organizacją, która wywiera duży wpływ na funkcjonowanie internetu, jest, posiadająca siedzibę w Kalifornii, Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów, ICANN - mówiła w Dwójce dr Joanna Kulesza, badaczka zajmująca się międzynarodowymi regulacjami prawnymi aktywności elektronicznej. Jak się okazuje, ICANN wprowadzi w przyszłym roku 700 nowych domen, co może zrewolucjonizować działanie ogólnoświatowej sieci...
Po tym, jak urosła ekonomiczna i polityczna rola internetu, kolejne państwa próbują wpłynąć na funkcjonowanie tego wyjątkowego systemu przepływu danych. Na przykład Chiny i Rosja chcą radykalnej zmiany dotychczasowego działania światowego systemu i stworzenia sieci lokalnych, ściśle kontrolowanych przez władze danego terytorium. Już dziś w niektórych państwach - Chiny są dobrym przykładem - internetem zarządzają oficjalne władze państwowe.
Dr Joanna Kulesza wskazuje w swoich pracach na nieadekwatność dotychczasowych prawnych mechanizmów regulacyjnych, bowiem internet skonfrontował nas z nowymi, nieznanymi wcześniej zjawiskami. Dla regulacji cyberprzestrzeni proponuje odwołanie się – do leżącej u podstaw prawa międzynarodowego – koncepcji "Ius gentium", czyli prawa narodów opartego na normach wspólnych wszystkim społecznościom.
Jak oceniać działalność WikiLeaks? Na czym właściwie polegał problem ACTA? Jak można realizować (i chronić) wolność słowa w cyberprzestrzeni? W końcu: czy jest szansa na wypracowanie międzynarodowych standardów prawnych regulujących internet? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z dr Joanną Kuleszą przeprowadziła Katarzyna Kobylecka.
***
Gość audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" jest beneficjentką programu "Translacje"Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Ten grant umożliwia sfinansowanie tłumaczenia – na wybrany język kongresowy – pracy naukowej opublikowanej wcześniej w języku polskim. Dr Joanna Kulesza jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i dzięki wsparciu FNP opublikowała właśnie w brytyjskim wydawnictwie swoją książkę zatytułowaną "Międzynarodowe prawo Internetu".

Czytaj także

Znaki szczególne: haker

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 10:00
Kilka lat temu amerykańskie służby zdemaskowały Maxa Butlera, słynnego hakera, szefa podziemnego świata cybermafii. Jego historię opisał inny haker, człowiek, który otrzymał najdłuższy wyrok za przestępstwa internetowe w dziejach USA.
rozwiń zwiń