Warszawa: miasto, które zmienia się z prędkością światła

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 17:30
- Po 1990 roku Warszawa stawała się inna właściwie każdego dnia. Dorastałam w czasach największej dynamiki - mówiła Joanna Kusiak w "Skarbcu Nauki Polskiej".
Audio
  • Joanna Kusiak o tym, co się stało z Warszawą po 1990 roku (Dwójka/Skarbiec Nauki Polskiej)
Warszawa
WarszawaFoto: sxc.hu

Kusiak bada materialne i społeczne przemiany w miastach Europy Środkowo-Wschodniej po 1990 roku, w Warszawie, Tiranie i Berlinie. W swojej pracy badawczej stara się nie tylko odnaleźć specyfikę tej transformacji, ale też pokazać istotność tego doświadczenia miejskości dla zrozumienia światowych przemian.
- Jako dziecko bawiło mnie, że ulica każdego dnia wygląda inaczej. Myślałam, że tak wygląda cały świat. Dużo później, gdy zajęłam się Warszawą naukowo, zrozumiałam, że to była dla miasta bardzo szczególna sytuacja historyczna - opowiadała Joanna Kusiak w Dwójce.
Zniknął plan budowania miasta wdrażany w PRL-u, ulica szła na żywioł: pojawiły się koszmarne blaszaki, łóżka handlarzy - szczęki, wieczne prowizorki, które zaczęły szpecić ulice. Do teraz każdy, kto wyrwie na terenie Warszawy swój kawałek ziemi może tam postawić na przykład wieżowiec. Brakuje polityki zagospodarowania miasta.
- W tej chwili mamy sytuację kryzysową. Jest grupa spekulantów wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu budynków. To nie są nawet rodziny właścicieli, oni skupują takie roszczenia. Już było wyrzuconych kilka szkół, dużo budynków publicznych jest zagrożonych. Miasto musi płacić ogromne odszkodowania. To taki armagedon na skalę miejską - mówiła Kusiak w "Skarbcu Nauki Polskiej".
***
Joanna Kusiak z wykształcenia jest filozofem i socjologiem, absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka jest autorką anglojęzycznej monografii naukowej "Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change since 1990". Książka jest pierwszą i, jak do tej pory, jedyną na anglojęzycznym rynku akademickim monografią przemian Warszawy po 1990 roku. Joanna Kusiak opublikowała ją jeszcze przed uzyskaniem tytułu doktora. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, przyznała jej w tym roku grant z Programu "Start".
Z Joanną Kusiak rozmawiała w Dwójce Katarzyna Kobylecka. Audycja powstała przy współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej.
usc

Zobacz więcej na temat: Warszawa
Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń