Dwaj giganci polskiej literatury emigracyjnej starannie pielęgnowali dystans wobec świata. Wymieniali listy przez pół wieku - od 1944 do 1996 roku - a nigdy nie odeszli od formy "Drogi Panie".
- Ten tom jest zaskoczeniem, bo nie był planowany. Nie była planowana pełna integralna korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia z bardzo różnych względów. Ta wiadomość zeelektryzowała całe środowisko - mówił na antenie PR24 prof. Włodzimierz Bolecki.
Korespondencja Herlinga i Giedroycia
"To ogromne źródło historii i wiedzy na temat tych twórców"
- Ta korespondencja wnosi ogromną wiedzę na temat emigracji i to jej najbardziej heroicznego okresu, bo jeszcze sprzed zakończenia II wojny światowej. Możemy niejako z bliska obserwować jak tworzą się idee, które wkrótce po ich sformułowaniu zaczynają formować działalność tej części migracji, którą dzisiaj nazwalibyśmy elitą, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić działalność kulturo-twórczą polskiej migracji powojennej - tłumaczył gość audycji.
Profesor podkreślił, że listy to także cenne źródło informacji dotyczących samych autorów. - W korespondencji zawarte są portrety i autoportrety tych wybitnych twórców - powiedział.
- Poza tym jest to również potężna dawka informacji na temat tych potężnych osobowości w trakcie interakcji, których nie znaleźlibyśmy studiując tylko ich dzieła - dodał prof. W. Bolecki.
Korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia ukaże się w trzech wolumenach w ramach krytycznego wydania "Dzieł zebranych" Herlinga-Grudzińskiego pod redakcją Włodzimierza Boleckiego
Gospodarzem audycji był Jakub Moroz.
kstar
* * *
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca, badacz twórczości Herlinga i wydawca jego pism)
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 23:35