Bogowie, herosi, wybrańcy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 13:11
W serii Monografie FNP ukazała się książka dr Andrzeja Wypustka poświęcona hellenistycznym epigramatom nagrobnym. To zaskakująco bogata i fascynująca poezja.
Audio

- Epigramaty są, wbrew pozorom, bardzo popularnym tematem badań wśród starożytników - wyjaśnia dr Andrzej Wypustek. - Epigramaty to często utwory złożone z kilkudziesięciu wersów, a zatem są to bogate źródła. Każdy tekst starożytny jest dla nas ważny. Często zdarza się, że w takich inskrypcjach odkrywamy wręcz nowe, nieznane dotąd słowa.

"Bogowie, herosi i wybrańcy - Wizerunek zmarłych w greckich epigramach nagrobnych epoki hellenistycznej i grecko-rzymskiej" to pierwsze w języku polskim i nowatorskie w światowym piśmiennictwie naukowym studium greckich napisów nagrobnych, przyjmujących często formy rozbudowanych utworów poetyckich, które

/

pośmiertny los zmarłych ujmowały w sposób bardziej rozbudowany i wychodzący poza banalne sformułowania. Zmarli jawili się jako wiecznie młodzi, nieznający starzenia się i śmierci herosi, świecące wiecznym blaskiem gwiazdy na niebie albo wybrańcy bogów, porywani przez nich do siedzib w niebiosach lub poślubiani w zaświatach.

 

O specyfice tych tekstów i ich interpretacjach dr Andrzej Wypustek, autor książki, mówił w Skarbcu Nauki Polskiej.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

 




Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka POLSKA
Czytaj także

Mityczne początki miejsc świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:13
Spotkanie z historią starożytną oraz rozmowa o programie "Translacje". Zapraszamy do wysłuchania audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antydemokratyczny Platon?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 09:09
Rozmowa z dr Dorotą Zygmuntowicz, autorką książki o poglądach politycznych starożytnego filozofa.
rozwiń zwiń