Operze tej włoski dyrygent poświęcił swój doktorat "Rycerskość wieśniacza. Wierność tekstowi czy wykonawczej tradycji", w której badał powstanie tego dzieła.
- Podczas badań widziałem rękopisy tej opery i doszedłem do wniosku, że pierwsza jej wersja była dłuższa niż teraz. Nie pamiętam, ile razy dyrygowałem tę partyturę, ale mając 52 lata, preferuję powtarzać partytury, które prowadziłem 20, 25 lat temu, kiedy byłem młody. Szukam detali, aby dyrygować to lepiej, niż wtedy.
Jak tłumaczył gość "Poranka Dwójki", kwestia długości i tempa jest przy "Rycerskości wieśniaczej" bardzo ważna. - Koniec tej opery jest tragiczny i kompozytor cały czas próbuje go odwlekać jak najdalej. - Cały czas powtarzam orkiestrze: "Nie za szybko", bo to młodzi ludzie, i grają świetnie, ale przez to, że grają z energią, dokładnie interpretując sugestie kompozytora, wychodzi nawet za szybko.
Koncert "Rycerskości wieśniaczej" pod dyrekcją Massimiliano Caldiego ma miejsce 27 listopada 2019 roku w ramach cyklu "Środa na Okólniku". To świetna okazja do spotkania znakomitych śpiewaków, wśród których są Ewa Vesin, Tomasz Kuk, Leszek Skrla, a także do usłyszenia Orkiestry Symfonicznej UMFC, Chóru Mieszanego UMFC i Chopin University Chamber Choir.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Massimiliano Caldi
Data emisji: 21.11.2019
Godzina emisji: 9.30
at/am