Mozartowski debiut Jana Lisieckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 17:16
Na pierwszej płycie zrealizowanej w ramach kontraktu ze słynną niemiecką wytwórnią Jan Lisiecki gra koncerty fortepianowe Mozarta: d-moll i C-Dur.
Audio
Jan Lisiecki
Jan LisieckiFoto: materiały promocyjne/Mathias Bothor/DG

Płytę w Dwójce recenzują Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski. W audycji usłyszeliśmy także wypowiedź pianisty.

- To, że menadżerowie Deutsche Grammophon zwrócili uwagę na Janka Lisieckiego uważam za trafne odczytanie potencjału, jaki tkwi w tym chłopaku – mówił w "Płytomanii" Andrzej Sułek. - Ja go znam osobiście, spotykalem go wielokrotnie i muszę powiedzieć, że jest to niezwykle normalny chłopak. Przy jego wielkim, nie budzącym wątpliwości talencie pianistycznym jest to młody człowiek o szerokich zainteresowaniach. Jego debiutancka płyta jest emanacją jego chłopięcej jeszcze, ale bardzo szczerej osobowości.

Na debiutanckiej płycie dla Deutsche Grammophon znalazły się koncerty Mozarta: d-moll KV 466 i C-Dur KV 467. Styl wykonawczy młodego pianisty analizował Kacper Miklaszewski:

- Zgadzam się, że to młody człowiek o wielkim potencjale i kulturze osobistej. Jan Lisiecki jest introwertykiem: jego Mozart jest skryty, zamknięty i bardzo osobisty. Na tej płycie gra tak, jak grano Mozarta w latach 50. XX wieku, czyli myśl o całości jest myślą nadrzędną. Dla mnie jednak Mozart jest kompozytorem szczegółów, pereł, z których trzeba ułożyć kolię. Ale te pretensje za brak szczegółów równie dobrze mógłbym mieć do wielkich pianistów XX wieku. Ale brakuje mi retoryki płynącej z opery.

W audycji przygotowanej przez Jacka Hawryluka usłyszeliśmy także rozmowę z samym pianistą, którą przeprowadziła Barbara Schabowska.

***

Jan Lisiecki urodził sięw roku 1995 w Calgary w polskiej rodzinie. Na fortepianie gra od 5 roku życia. Zadebutiował z orkiestrą w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z orkiestrami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia, oraz Sinfonia Varsovia. Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instutut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za "największe odkrycie" i spotyka się ona z gorącym przyjęciem przez krytykę na całym świecie. Płyta jest zapisem Koncertów fortepianowych f-moll i e-moll Fryderyka Chopina w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa" 2008 i 2009. Koncerty miały miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą brytyjskiego pianisty i dyrygenta Howarda Shelleya.

Jest najmłodszym artystą w historii, który podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Deutsche Grammophon.



Czytaj także

Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15-letni Polak gwiazdą światowej pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 17:50
Mamy trzeciego polskiego pianistę w prestiżowym katalogu wytwórni Deutsche Grammophon. Jan Lisiecki dołączył do Krystiana Zimermana i Rafała Blechacza.
rozwiń zwiń