Skrzypce Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 13:22
Fundacja Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego wyprodukowała pierwszy album fonograficzny, zawierający wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego.
Audio
  • Sławomir Tomasik: u podłoża mojej miłości do dzieł Szymanowskiego leży zrozumienie tego, co w nich tkwi.

"...my z Pawełkiem stworzyliśmy w Mitach i Koncercie nowy styl, nowy wyraz gry skrzypcowej, rzecz pod każdym względem zupełnie epokową" tak pisał, bez śladu fałszywej skromności, Karol Szymanowski w liście do siostry. Udział Pawła Kochańskiego, bo o nim mowa w przytoczonym fragmencie, w powstawaniu dzieł skrzypcowych jest nie do przecenienia. Był tak wielki, że niektóre utwory wręcz zostały wydane pod nazwiskiem skrzypka. Dla porządku dodać jednak trzeba, że ten zabieg pozwolił na opublikowanie dzieł Szymanowskiego w Stanach Zjednoczonych - kompozytor był związany wyłącznym kontraktem z wiedeńskim Universalem.

Kochański dokonał również transkrypcji "Pieśni Roksany" z opery "Król Roger" - opracowanie to również znalazło się na płytach. Sławomir Tomasik, skrzypek, pedagog i poeta (autor dwóch tomików wierszy) stworzył doskonale rozumiejący się duet z pianistą Robertem Morawskim. O utworach Szymanowskiego i o pracy nad albumem skrzypek opowiada w "Płytomanii" Barbarze Schabowskiej.

 

Aby posłuchać rozmowy Barbary Schabowskiej ze Sławomirem Tomasikiem, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Najstarsi górale wspominają Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
- Uczciwy, niezazdrosny i hojny, choć gadali, że był biedny - opisuje Szymanowskiego ludowy skrzypek Barłtomiej Obrochta. Dziś mija 75 lat od śmierci wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń