Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-28 marca 2021 roku. Do udziału w konkursie zakwalifikowało się 45 studentów specjalności wiolonczela z polskich uczelni muzycznych. Na program i formę konkursu złożą się 30 minutowe recitale, złożone z dowolnie wybranych utworów na wiolonczelę solo lub z towarzyszeniem fortepianu. Laureatowi głównej nagrody przyznany zostanie tytuł "Indywidualność Wiolonczelowa 2021".
Jak podkreśla inicjatorka i dyrektor przedsięwzięcia prof. Agata Jarecka - Ideą konkursu jest promocja utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy podobnie jak Dominik Połoński wyróżniają się nieprzeciętną charyzmą i intuicją muzyczną, wrodzoną przenikliwością w interpretacji oraz wysokim kunsztem w grze na wiolonczeli.
- Równie ważnym aspektem konkursu jest kultywowanie pamięci o Dominiku - zarówno w perspektywie jego bogatego dorobku artystycznego, jak również konfrontowania się w sposób twórczy z przeciwnościami losu. Z jego historii każdy artysta może czerpać lekcję - dodaje prof. Jarecka.
Członkostwo w jury wydarzenia potwierdzili uznani wiolonczeliści: prof. Stanisław Firlej z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, prof. Zdzisław Łapiński z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, dr hab. Tomasz Lisiecki z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Marcin Zdunik z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz dyrygent dr hab. Jacek Rogala kierujący Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga w Kielcach. Tytuł honorowego przewodniczącego przyjęła Izabela Połońska - wdowa po zmarłym artyście.
Zmagania konkursowe zainauguruje koncert poświęcony pamięci Dominika Połońskiego, podczas którego wystąpią m.in.: Tomasz Daroch, Robert Fender, Magdalena Kling-Fender, Hanna Holeksa oraz studenci i absolwenci z klasy zmarłego wiolonczelisty. W programie znajdą się kompozycje na wiolonczelę solo i różne składy kameralne: trio fortepianowe oraz kwartet i oktet wiolonczelowe.
Oficjalne wydarzenia konkursowe poprzedzi Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna „Wiolonczela – przeszłość i teraźniejszość” z dwoma panelami wykładowymi i spotkaniem „Wspomnienia o Dominiku Połońskim” z udziałem Izabeli Połońskiej i przyjaciół artysty, wśród których znajdą się kompozytorka Olga Hans, wiolonczelista Tomasz Strahl, dziennikarz Bartosz Panek oraz dyrektor łódzkiej filharmonii Tomasz Bęben. Przebieg imprez będzie transmitowany na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi: www.youtube.com/akademiamuzycznalodz.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.amuz.lodz.pl
Sponsorami wydarzenia są Fundacja PZU oraz Hotel Tobaco Łódź.
Do tej pory wydarzenie wsparły Fundacja Pro Cello z Poznania, Fundacja im. Stanisława Liszewskiego z Łodzi, Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza w Łodzi, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Wydawnictwo Muzyczne i Poligraficzne MERAKEL oraz Pracownia Lutnicza Marcin Mazur z Łodzi.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Adam Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz JM Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM.