X Kongres Kultury Regionów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 13:45
We wtorek, 22 października w Nowym Sączu rozpoczął się jubileuszowy, X Kongres Kultury Regionów. To wydarzenie od lat gromadzi pasjonatów i ekspertów z dziedziny kultury ludowej, tradycji i dziedzictwa narodowego. Już pierwszego dnia Kongresu na uczestników czekał bogaty program pełen inspirujących wydarzeń.
X Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu
X Kongres Kultury Regionów w Nowym SączuFoto: materiały prom.

Późnym popołudniem na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ dźwięk trombity Krzysztofa Trebuni-Tutki donośnym echem ogłosił rozpoczęcie jubileuszowego X Kongresu Kultury Regionów. Chwilę później zebranych swoim śpiewem uraczył chorwacki zespół Kud Bokolje, a następnie koordynatorka programowa Kongresu – Małgorzata Broda zaprosiła do powitania uczestników tegorocznej edycji wydarzenia dyrektora MCK SOKÓŁ – Andrzeja Zarycha oraz dyrektorkę Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Monikę Gubałę. Następnie Małgorzata Broda podsumowując ideę towarzyszącą tegorocznemu spotkaniu zacytowała fragment z „Ziemi Obiecanej” Reymonta: „«Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic [...] To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę» nie fabrykę, wielki projekt – X Kongres Kultury Regionów“.

Chwilę później uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu zaproszeni zostali do sali im. Lucjana Lipińskiego, gdzie rozpoczęła się właściwa część uroczystej inauguracji Kongresu. Tam gości przywitał również pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawicielami środowisk lokalnych województwa małopolskiego Stanisław Kaszyk, a list od zarządu województwa małopolskiego odczytała Monika Gubała. Głos zabrała również zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Anna Zawadzka oraz zastępca prezydenta Miasta Nowego Sącza – Magdalena Majka

Kolejnym punktem programu była prezentacja, powstałego specjalnie na tę okazję, kolażu zatytułowanego „Pory łaski, pola życia” autorstwa utalentowanej graficzki, fotografki – Natalii Rex. Artystka przybliżyła swoje twórcze inspiracje naturą oraz więzią człowieka z ziemią, które przyświecały jej przy tworzeniu pracy. 

Następnie znów swoim występem zachwycili nas goście z Chorwacji, a chwilę później Maciej Miecznikowski, znany muzyk i showman, w inspirujący sposób opowiedział o znaczeniu korzeni kulturowych i ich wpływie na poczucie dobrostanu. Jego wykład pt. „Nasze korzenie, czyli tam, gdzie rodzi się więź i rozkwita dobrostan” spotkał się z dużym zainteresowaniem, wzbudzając refleksję nad tożsamością i wartością tradycji regionalnych w dzisiejszym świecie.

Po wykładzie przyszedł czas na niezwykłe widowisko wizualne. Po zapadnięciu zmierzchu na fasadzie budynku MCK SOKÓŁ od strony ulicy Długosza odbył się spektakularny pokaz mappingu 3D zatytułowany „Jestem ziemią”, który za pomocą nowoczesnych technologii świetlnych i dźwiękowych przedstawił symboliczne połączenie człowieka z naturą i tradycją. Widowisko zgromadziło licznych widzów, którzy podziwiali dynamiczne obrazy ożywiające mury budynku.

Dzień zakończył się spotkaniem na kolacji integracyjnej. Podczas wieczoru pod hasłem „Na przyjaznym gruncie” podano tort jubileuszowy przygotowany przez cukiernię „Ciacho bez cukru”, którym uczczono dziesięciolecie istnienia tego ważnego dla regionu wydarzenia.

Pierwszy dzień Kongresu przyniósł uczestnikom nie tylko bogate doświadczenia artystyczne, ale również inspirujące rozmowy i nowe znajomości, co idealnie wpisało się w ideę spotkań mających na celu pielęgnowanie i promowanie regionalnych tradycji oraz kultury.

Kolejne dni Kongresu zapowiadają się równie interesująco, z wieloma warsztatami, panelami i wydarzeniami towarzyszącymi, które pozwolą zgłębiać różne aspekty regionalnego dziedzictwa.

DOFINANSOWANIE


Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 400 000,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 100 000,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: ZIEMIA JAKO ŻYWIOŁ DZIEDZICTWA. KIEŁKOWANIE NOWYCH IDEI podczas X Kongresu Kultury Regionów

Celem projektu „ZIEMIA JAKO ŻYWIOŁ DZIEDZICTWA. KIEŁKOWANIE NOWYCH IDEI podczas X Kongresu Kultury Regionów” jest wzbogacenie ogólnopolskiego spotkania ludzi dziedzictwa z przedstawicielami nauki i technologii o elementy artystyczne wzmacniające przekaz ideowy kongresu, wykorzystujące techniki multimedialne, dowodzące inspirującej mocy tradycji wobec artystów współczesnych. Dodatkowo postawienie znaku równości między ekologią a mocno obecnym w polskiej tradycji przywiązaniem do ziemi oraz dyskusja o możliwościach, jakie otwiera korzystanie z najnowszych technologii w służbie dziedzictwu.

***

materiały pras.