Cykl festiwalowych imprez kontynuuje przywracanie Warszawie pamięci i wiekopomnych dokonań Paderewskiego. Artysta spędził tu swoją młodość i wielokrotnie do Warszawy powracał, już nie tylko jako pianista i kompozytor, ale jako mąż stanu, wybitny polityk, filantrop, wzór Polaka – patrioty.
Festiwal, jako impreza muzyczna (poszerzona o aspekt również dokumentacji i popularyzacji filmowo-wystawowej), ukazuje Paderewskiego od innej nieco strony. Paderewski, gdyby nie był wielkim pianistą, zapewne nie przedostałby się na polityczne salony, żeby tak wiele móc uczynić dla Polski (po zwycięskiej batalii na Konferencji Pokojowej w Wersalu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach ciemiężenia przez zaborców), co w roku 100-lecia odzyskania niepodległości powinniśmy podkreślić w sposób szczególnie uroczysty.
Po czterech latach idea „powrotu Paderewskiego do Warszawy” spotyka się z dużym oddźwiękiem i żywym zainteresowaniem jej mieszkańców.
Festiwal odbędzie się między 30.10 a 11.11.2018, w dniach, kiedy przypada rocznica urodzin Paderewskiego (6.11.1860). Koncerty będą się odbywały w najważniejszych salach koncertowych stolicy: w Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym im. W.Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Łazienkach Królewskich.
Festiwal zamawia wykonania utworów Paderewskiego u zagranicznych artystów. Z festiwalem współpracują wykładowcy uczelni muzycznych, muzykolodzy, historycy, dziennikarze i publicyści muzyczni.
V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie