XII Festiwal Oper Barokowych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 16:45
Festiwal Oper Barokowych na przestrzeni lat stał się jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali na muzycznej mapie Polski. Jego historia sięga roku 1993, a źródłem powstania były rosnąca popularność muzyki barokowej, liczne odkrycia i rekonstrukcje dawnego repertuaru wspomagane dogłębną wiedzą historyczną (wirtuozeria wykonawcza utrzymana w duchu epoki) zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej.
XII Festiwal Oper Barokowych
XII Festiwal Oper BarokowychFoto: Materiały promocyjne

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie w Warszawie w XVII wieku działała jedna z pierwszych stałych scen operowych w Europie, co pokazuje, jak głęboko sięgają korzenie obecności opery w Polsce.

XII edycja Festiwalu zapowiada się imponująco. Zainauguruje go koncert amerykańskiej gwiazdy operowej sceny – Joyce DiDonato (Jest ona laureatką niezliczonych nagród w tym 3 nagrody Grammy na 11 nominacji), z towarzyszeniem legendarnej orkiestry Il Pomo doro, z którą artystka wydała album Eden.

Supergwiazda opery Joyce DiDonato od dawna jest artystką, która poświęciła się tworzeniu i inicjowaniu projektów, które stanowią wyzwanie i pobudzają publiczność, wykraczając poza fizyczne ograniczenia sali koncertowej.

EDEN to najnowsza wieloaspektowa inicjatywa Joyce DiDonato, w której łączy muzykę, dramat i edukację, aby stawić czoła pytaniom o nasz indywidualny związek z Naturą.

"Z każdym mijającym dniem", pisze Joyce DiDonato, "coraz bardziej ufam doskonałej równowadze, zadziwiającej tajemnicy i sile przewodniej otaczającego nas świata przyrody, jak wiele Matka Natura ma nam do przekazania. EDEN to zaproszenie do powrotu do naszych korzeni i zbadania, czy łączymy się tak głęboko, jak to tylko możliwe, z czystą esencją naszej istoty, aby stworzyć nowy EDEN od wewnątrz i zasiać nasiona nadziei na przyszłość". Album Eden otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Classical Solo Vocal Album”.

Joyce DiDonato występuje na największych scenach operowych świata: Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Houston Grand Opera, San Francisco Opera i Santa Fe Opera, a także na scenach Amsterdamu, Barcelony, Genewy, Londynu, Mediolanu, Monachium, Paryża, Tokio, Wiednia i Berlina, dając recitale i koncerty w londyńskiej Wigmore Hall, amsterdamskiej Concertgebouw, nowojorskich Carnegie Hall i New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, San Francisco Symphony, Orchestre National de Paris i innych.


XII Festiwal Oper Barokowych XII Festiwal Oper Barokowych

Punktem kulminacyjnym XII Festiwalu Oper Barokowych będzie premiera opery Giulio Cesare George’a Friedricha Haendla (dyr. Adam Banaszak, reż. Włodzimierz Nurkowski). Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko dwustu artystów z kraju i zagranicy, a Warszawa jesienią stanie się niekwestionowaną światową stolicą muzyki barokowej.

Festiwal potrwa od 2 września do 30 listopada 2024 roku, a wypełnią go spektakle operowe, koncerty oraz recitale. Istotnym elementem będzie ukazanie oddziaływania muzyki baroku na kompozycje tworzone w czasach nam bliższych, w szczególności na muzykę XX wieku.

Tym samym obok twórczości Georga Friedricha Haendla, Antonia Vivaldiego, Jeana-Philippe’a Rameau, Jana Sebastiana Bacha, Henry’ego Purcella i Claudia Monteverdiego zabrzmią dzieła Charlesa Ivesa, Gustava Mahlera i Aarona Coplanda.


XII Festiwal Oper Barokowych XII Festiwal Oper Barokowych
Zobacz więcej na temat: patronat