"Canticum profugorum" – oratorium Krzysztofa Knittla na najnowszej płycie ANAKLASIS

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2025 22:07
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu odbyła się 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Drogi współczesnego świata stały się szlakami uchodźców. Niezależnie od tego, czy myślimy o błękitnych wodach Morza Śródziemnego, lasach i bagnach polsko-białoruskiej granicy, kolei czy autostradach wijących się z Polski do Ukrainy - strach przed nieznanym jest węzłem, w którym spotykają się wszystkie te trasy. A w tych trasach najcenniejsze i najważniejsze są nogi, które prowadzą w bezpieczne miejsce.

„Ci, których nogi odjął nóż wojny, idą na plecach tych, co nogi ocalili. Bo najważniejsze jest by iść, nie ustawać, nie dać się zamknąć” – recytuje swój tekst poeta i tłumacz Tadeusz Sławek. W tle towarzyszą mu improwizacje na wschodnich instrumentach: oud, darbuce, dafie. Muzyczna tradycja Bliskiego Wschodu puka do drzwi Zachodu, kontrapunktowanego partiami solistów, chórzystów i elektroniki. CANTICUM PROFUGORUM Krzysztofa Knittla to oratorium na sopran (Joanna Freszel), baryton (Mariusz Godlewski), aktora, chór dziecięcy, chór mieszany, oud, perkusję, orkiestrę i media elektroniczne. Muzyka i tekst traktują o naszym świecie, w którym dawno już przestały istnieć strefy komfortu. Uchodźcy byli i są częścią rzeczywistości; zdani na naszą pomoc, wyrozumiałość, empatię. Knittel snuje opowieść o tych, którzy skazani są na wieczną (?) wędrówkę i o tych, którzy w tej wędrówce im pomagają. Premiera kompozycji odbyła się 25 listopada 2022 roku w Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Zapis wydarzenia trafił na płytę. Chciałoby się powiedzieć: „One world is enough for all of us”. Tylko kto dzisiaj uważnie wsłuchuje się w pieśń uchodźców?

To kolejna propozycja wytwórni płytowej ANAKLASIS wydana w serii OPERA, która prezentuje wybitne dzieła wokalno-instrumentalne wykraczające poza utrwalone tradycją gatunki muzyczne. Premiera albumu odbyła się 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Premierze towarzyszyło spotkanie z kompozytorem, które poprowadził Michał Mendyk. Punktem wyjścia dla rozmowy była wydana w zeszłym roku przez PWM książka "Granice niczego", w której kompozytor zajmująco i niejednokrotnie przekornie opowiada m.in. o wykorzystaniu nowych technologii w tworzeniu muzyki i łączeniu różnych obszarów sztuki, o znaczeniu kultury i edukacji w świecie polityki czy pokoleniowej odpowiedzialności.

Płyta CANTICUM PROFUGORUM (ANA036) dostępna jest w księgarni PWM, w najlepszych sklepach muzycznych, na wirtualnych półkach sieci Empik oraz w serwisach streamingowych.

***

materiały prom.