Przewodnik po twórczości Kazimierza Serockiego
W audycji "Album Polski" przypomnieliśmy sylwetkę kompozytora i pianisty, twórcy muzyki m.in do filmów "Krzyżacy" czy "Potop", ale także jednego z niepokornych artystów - inicjatorów zorganizania w 1958 roku festiwalu Warszawska Jesień.
- Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki i ja zawiązaliśmy Grupę 49, która była związkiem przyjaciół. Uważaliśmy, że w trudnych czasach socrealizmu będzie nam łatwiej tworzyć i organizować koncerty kompozytorskie. To była próba robienia swego i obrony przed narzucanymi nam partyjnymi kanonami. Na publicznych zebraniach byliśmy za to ostro krytykowani, stawiano nas za przykład nieposłusznych i błądzących – opowiadał dyrygent Jan Krenz.
W jaki sposób Kazimierz Serocki doprowadził do powstania festiwalu Warszawska Jesień? Jaki wpływ miał na jego wizję artystyczną i koncepcje programowe w późniejszych latach? W jakich etapach przebiegał rozwój twórczości kompozytora? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której opowiadali o nim także Iwona Linstedt z Instytutu Muzykologii Uniwerystetu Warszawskiego, pianista Adam Kośmieja, prof. Jerzy Artysz i kompozytor Zygmunt Krauze.
***
Tytuł audycji: Album polski
Prowadzi: Beata Stylińska
Data emisji: 11.06.2018
Godzina emisji: 21.30
mko/bch