Michał Spisak urodził się w 1914 roku w Dąbrowie Górniczej, młodość spędził na Śląsku, gdzie studiował kompozycję i skrzypce. Jako stypendysta Śląskiego Towarzystwa Muzycznego dalszą naukę kontynuował w Paryżu u Nadii Boulanger. II wojna światowa zastała go na obczyźnie, zaś po wojnie kompozytor osiadł we Francji na stałe.
- Po raz pierwszy z muzyką Spisaka zetknąłem się po wojnie, kiedy to nagle odkryto nieznanego kompozytora. A jako że byłem studentem, niebywale spodobała mi się werwa i polot jego utworów - wspominał w Dwójce prof. Leon Markiewicz. - Kiedy powziąłem decyzję napisania o nim monografii i zacząłem kompletować materiały, oszalałem na punkcie delikatności jego muzyki oraz samej postaci, o której wszyscy mówili w samych superlatywach.
Kompozycje Spisaka gościły na afiszach koncertowych, były wykonywana na festiwalach. Ich atuty to lekkość instrumentacji, plastyczność tematów, przejrzystość faktury, witalność i bardzo pogodny charakter.
- Jestem za tym, by Michała Spisaka uważać za neoklasyka. Neoklasyka w sosie polskim, ze względu na obecność w jego muzyce romantyzmu i liryzmu - wyjaśniał biograf kompozytora. - Utwory artysty doceniane były też przez ówczesną awangardę i absolutnie nie ustępowały najwybitniejszym kompozycjom tamtych czasów, prezentowanych na przykład na Warszawskiej Jesieni. Twórca zawsze znajdował się w środku życia muzycznego w Polsce. Choć tak naprawdę do kraju przyjeżdżał rzadko. Mniej więcej raz w roku.
Michał Spisak zmarł 29 stycznia 1965 w Paryżu i spoczął na Cmentarzu Montmartre. Na rok przed śmiercią został uhonorowany nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości. W 2011 otrzymał tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Dąbrowy Górniczej". Od 8 lat w jego rodzinnym mieście odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.
Więcej o życiu i muzyce Michała Spisaka w nagraniu audycji "Spotkania po zmroku", w której udział wzięli także kompozytor Krzysztof Baculewski, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza i prof. Zygmunt Tlatlik.
Program przygotowała i prowadziła Beata Stylińska.
(kul/mc)