[…] Oto dzieło, pisał [o V Symfonii Szostakowicza] Aleksy Tołstoj, które pokazuje formowanie się nowego człowieka – od początkowego tragicznego marazmu, przez nabranie oddechu, połączenie się z twórczymi siłami epoki, po końcowy triumf. Ów triumf, jak wyznał Szostakowicz w "Świadectwie", jest radością wymuszoną – szczęściem na komendę, z batem nad głową. Stanisław Skrowaczewski jest jednym z ostatnich dyrygentów, którzy pamiętają wciąż aurę tamtej, odległej już na szczęście, epoki.
(Marcin Trzęsiok)
Twórczość Alfreda Schnittkego […] trudno zaszeregować jednoznacznie do określonego stylu. […] Niemały wpływ na charakter jego dzieł wywarli wielcy przedstawiciele muzyki rosyjskiej XX wieku: Prokofiew, Szostakowicz i Strawiński […] Jego muzyka bywa kontemplacyjna, nostalgiczna, często jednak jest szorstka i obfituje w ostre struktury rytmiczne oraz dysonansową harmonię. Takie cechy posiada też powstały w 1960 roku – zatem jeszcze w okresie studiów – I Koncert fortepianowy.
(Karol Rafał Bula)
Program:
Alfred Schnittke Koncert na fortepian i orkiestrę
Dymitr Szostakowicz V Symfonia d-moll op. 47
Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Stanisław Skrowaczewski, Ewa Kupiec - fortepian
Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (21.11) w godz. 19.00-22.00. Transmisję poprowadzą Ewa Szczecińska i Marek Zwyrzykowski.
mat. prasowe NOSPR/mm/mc