Agata Szymczewska i koncert Brucha

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 22:00
Zapraszamy na retransmisję koncertu, który poprowadził Jerzy Maksymiuk. W programie m.in. wirtuozerski koncert Brucha.
Audio
  • Jerzy Maksymiuk opowiada o niedzielnym koncercie z utworami Brucha, Schuberta i swoim własnym (Poranek Dwójki)
Agata Szymczewska
Agata SzymczewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Powstały w 1866 roku utwór uzyskał przychylne recenzje od razu po prawykonaniu w Koblencji. Jednak dzieło to rozsławił swoimi wirtuozowskimi wykonaniami przyjaciel kompozytora skrzypek Joseph Joachim. W naszym koncercie utwór ten usłyszeliśmy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2006).

Po przerwie została wykonana powstała w 1828 roku VIII Symfonia C-dur "Wielka" D 944 Franza Schuberta. Niestety kompozytor nigdy nie usłyszał swojego dzieła, bowiem Towarzystwo Przyjaciół Muzyki odmówiło jego wykonania z uwagi na jego "trudność i napuszoność". Dopiero dziesięć lat po śmierci kompozytora rękopis utworu odnalazł Robert Schumann. O dziele tym powiedział:  "zabiera nas w całkiem nowe światy". Prapremiera VIII Symfonii odbyła się w Lipsku w 1839 pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna.

Wykonawcy:

Agata Szymczewska (skrzypce)
Polska Orkiestra Radiowa
Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

Program:

Jerzy MAKSYMIUK – Vers per archi, Max BRUCH – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26, Franz SCHUBERT – VIII Symfonia C-dur Wielka D 944

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" we wtorek (17.02) o godzinie 19.00

pp/jp

Czytaj także

Schubert i sprawa niemieckiej opery

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 23:30
Franciszkowi Schubertowi nie dane było nigdy usłyszeć swojego dzieła "Fierabras". Premiera opery odbyła się siedem laty po jego śmierci. Zapraszamy na retransmisję sierpniowego spektaklu w Salzburgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał zdecydował: Kwartet Schuberta - najlepszy w hiszpańskim wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 09:59
W audycji "Kto słucha, nie błądzi" słuchaliśmy w ciemno sześciu nagrań Kwartetu G-dur D 887 op. 161 Franza Schuberta. Propozycje podzieliły jury.
rozwiń zwiń