Msze Frescobaldiego i Couperina w Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 09:02
Występ organisty Marco Vitalego oraz zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis na Festiwalu "Pieśń naszych korzeni".
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. W 2010 roku zespół został odznaczony przez władze miasta Chorzów medalem imienia Teodora Kalidego, a w 2014 otrzymał nagrodę prezydenta miasta w dziedzinie kultury
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. W 2010 roku zespół został odznaczony przez władze miasta Chorzów medalem imienia Teodora Kalidego, a w 2014 otrzymał nagrodę prezydenta miasta w dziedzinie kulturyFoto: materiały promocyjne

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis istnieje od 1996 roku i specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, ale prezentuje także wczesną polifonię i pieśni tradycyjne - jedno- i wielogłosowe. Od samego początku zespół związany jest z Chorzowem - stąd nazwa "Chosoviensis".

Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który swoją wiedzę i umiejętności doskonalił m.in. pod okiem Marcela Pérèsa z Francji, Lycourgosa Angelopoulosa z Grecji, o. Bernarda Sawickiego OSB (opata tynieckiego) oraz Marcina Bornus-Szczycińskiego i Roberta Pożarskiego - wybitnych polskich kantorów i znawców chorału.
Podstawowym zadaniem scholi jest śpiew liturgiczny. W latach 1996-2005 członkowie współorganizowali msze gregoriańskie, które odbywały się regularnie w kościele św. Barbary w Chorzowie. Obecnie msze z chorałem odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w kościele św. Jadwigi. Artyści koncertują także poza liturgią, prezentując interesujące programy związane z aktualnym okresem roku liturgicznego, opracowane najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.

***

Program:

Girolamo Frescobaldi Messa della Madonna "Fiori Musicali"

François Couperin Messe pour les Couvents

Wyk. Marco Vitale - organy, zespół chorałowy Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

(17.08.2014, kościół św. Mikołaja w Jarosławiu)
Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w środę (25.02) w godzinach 19.00-21.30. Program prowadzi Magdalena Łoś.

mm/jp

Czytaj także

Francja zachwycona polską muzyką barokową

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 16:00
- Kompozycje Mikołaja Zieleńskiego są fantastyczne! Bardzo przypominają dzieła mistrzów "szkoły weneckiej" - zachwycała się Judith Pacquier z zespołu Les Traversées Baroques.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zieleński w rękach Niemców i Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 15:00
W ostatniej "Płytomanii" Jacek Hawryluk i jego goście omówili ostatnie zagraniczne nagrania polskiej muzyki dawnej.
rozwiń zwiń