Janine Jansen i koncert skrzypcowy jak balet

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 08:01
Czołowy holenderski kompozytor Michael van der Aa skomponował utwór specjalnie dla swojej rodaczki. Dwójka przypomina premierę.
Concertgebouw to najważniejsza sala koncertowa Holandii
Concertgebouw to najważniejsza sala koncertowa HolandiiFoto: KOEN VAN WEEL/PAP/EPA

Michel van der Aa jest nie tylko kompozytorem, lecz także reżyserem filmowym i teatralnym. Dlatego wiele jego dzieł, także oper, wykorzystuje środki należące do wszystkich tych dziedzin (w nowym Koncercie skrzypcowym nie ma, co prawda, tak charakterystycznych dla szeregu dzieł Holendra ścieżki elektronicznej oraz warstwy wideo).

Tym razem van der Aa postawił na teatralizację samej sytuacji koncertowej. Dokładnie określił strój i zachowanie solistki, ale też rozmieszczenie w przestrzeni i ruch członków zespołu. Jak przekłada się to na efekt dźwiękowy i emocjonalny dzieła?

***

Program:

Igor Strawiński Symfonia instrumentów dętych; Claude Debussy Berceuse heroique; Michael van der Aa Koncert skrzypcowy (premiera); Anatolij Ladow Z Apokalipsy op. 66; Leos Janacek Taras Bulba

Wyk. Janine Jansen - skrzypce, Royal Concertgebouw Orchestra, dyr. Vladimir Jurowski

(Concertgebouw, Amsterdam 07.11.2014)

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w czwartek (26.02) w godzinach 19.00-21.30. Program prowadzi Przemysław Psikuta.

mm/mc

Czytaj także

Marcin Stańczyk - człowiek renesansu z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 16:00
Rozmowa z kompozytorem (a jednocześnie chórzystą i... prawnikiem), który bez względu na sytuację życiową jest zawsze człowiekiem wolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transcendentalny korzeń muzyki z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:00
- Ślady transcendentalizmu odnajdujemy i we współczesnej kulturze amerykańskiej - opowiadał w Dwójce muzykolog profesor Zbigniew Skowron.
rozwiń zwiń