Średniowieczna awangarda w Wieliczce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 18:00
Wyjątkowy na zeszłorocznych Misteriach Paschaliach był występ Mala Punica w podziemnej Kaplicy św. Kingi. Przypomnimy go w Wielką Sobotę.
Mala Punica w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Misteria Paschalia 2014
Mala Punica w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Misteria Paschalia 2014Foto: Michał Ramus, www.michalramus.com

Mala Punica (dosłownie: "owoc granatu") to zespół wokalno-instrumentalny założony przez Pedra Memelsdorffa w 1987 roku. Nadrzędny cel jego działalności stanowi - poparte głębokimi badaniami muzykologicznymi - wykonawstwo wyrafinowanego repertuaru schyłku średniowiecza. Mocne podstawy teoretyczne artyści łączą jednak od początku z niezwykle ekspresyjnym, poetyckim i przesiąkniętym elementami improwizacji stylem wykonawczym, który przyniósł im uznanie publiczności oraz krytyków po obu stronach Atlantyku. Potwierdza to ponad 30 nagród dla zespołu oraz osiem bardzo wysoko ocenianych albumów.

Kopalnia Soli "Wieliczka" usłyszała zespół Mala Punica w ich popisowym repertuarze - dziełach ars subtilior. To manierystyczna tendencja typowa dla muzyki francuskiej i włoskiej przełomu XIII i XIV stulecia była wyrazem czystego estetyzmu. Dziś ta muzyka fascynuje wciąż niespotykanie skomplikowaną rytmiką, melodyką i harmonią, ale też wyjątkową ekspresją.

***

Program:

Missa Cantilena

Anonim Kyrie [Rondello]
Matteo da Perugia Gloria [Roseta]
Matteo da Perugia Gloria [En attendant]
Antonio Zacara da Teramo Gloria [Fior gentile]
Interlude [Hallelujah ‘Deus manifeste’]
Matteo da Perugia Credo
Antonio Zacara da Teramo Credo [Du Village]
Interlude [Secreta ‘Non volder donna’]
Anonim Sanctus [Benedicitur Marie Filius]
Anonim Sanctus [Madrigale]
Anonim Sanctus
Matteo da Perugia Agnus Dei [Ave sancta mundi salus]
Anonim Benedicamus Domino

Wyk. Mala Punica, Pedro Memelsdorff - dyrygent

Na retransmisję zapraszamy w Wielką Sobotę (4.04) w godzinach 17.00-19.00. Program poprowadzi Marcin Majchrowski.

mm/bch

Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gesualdo nie był sam

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:00
Jako wielki outsider muzyki schyłkowego renesansu oraz autor wstrząsającego mordu, inspirował Stawińskiego, Herzoga, Herlinga-Grudzińskiego i wielu innych. Dziś wiemy już jednak, że Carlo Gesualdo nie był "samotną wyspą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: czuję się krakowianinem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:00
– Polska jest jednym z najbardziej chłonnych i najbardziej urozmaiconych rynków w zakresie repertuaru barokowego. Jest obecnie na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o odbiór tej muzyki – mówił w Dwójce włoski skrzypek i dyrygent, jeden z pionierów gry na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fasolis: 10 na 100 dawnych dzieł jest doskonałych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
- Trzeba się zastanowić, dlaczego muzyka współczesna nie przynosi nam aż takich emocji jak muzyka dawna - mówił Diego Fasolis, który poprowadził zespół I Barocchisti na festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń