Skrzyżowanie Kultur nieograniczone nutami

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 11:57
- Sztuka improwizacji w muzyce Wschodu nie ginie, a wręcz przeciwnie, rozwija się – przekonywała w radiowej Dwójce Magdalena Tejchma, muzyk i muzykolog, multiinstrumentalistka.
Audio
  • Wykonująca muzykę Wschodu Magdalena Tejchma mówi o sztuce improwizacji (Filharmonia Dwójki)
Kayhan Kalhor to światowej sławy artysta i prawdziwy wirtuoz gry na kemancze  tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uznawany jest za najwybitniejszego, żyjącego ambasadora irańskiej sceny muzycznej
Kayhan Kalhor to światowej sławy artysta i prawdziwy wirtuoz gry na kemancze – tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uznawany jest za najwybitniejszego, żyjącego ambasadora irańskiej sceny muzycznejFoto: materiały prasowe/Todd Rosenberg

Magdalena Tejchma, wykonująca muzykę dawną i orientalną, znawczyni muzyki wschodniej, przy okazji koncertów na festiwalu Skrzyżowanie Kultur zwracała uwagę, jak wiele dzieli tradycję Wschodu od Zachodu w kwestii improwizacji. Podkreślała, że w porównaniu do wykonawców muzyki irańskiej, interpretatorzy dzieł np. Chopina czy Rachmaninowa mają "węższe pole do popisu".

- Są oni ograniczeni nutami, a w muzyce perskiej, indyjskiej, irańskiej, tureckiej nigdy nie będzie dwóch takich samych wykonań – przekonywała Magdalena Tejchma. Zwracała uwagę, że poezja, która jest wykorzystywana nawet przez współczesnych kompozytorów muzyki perskiej, jest bardzo stara, a niektóre poematy są z X i XI wieku.

W jej odczuciu to kolejny element odróżniający tradycję Wschodu od Zachodu, gdzie takie dzieła nie są zbyt często prezentowane.

Magdalena Tejchma opowiadała też o tegorocznym programie festiwalu Skrzyżowanie Kultur, o występujących na nim gwiazdach i specyfice ich instrumentów.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Magdalena Tejchma (muzyk i muzykolog, multiinstrumentalistka)

Data emisji: 21.09.2015

Godzina emisji: 20.27

Materiał wyemitowano w "Filharmonii Dwójki".

pp/mc

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń