Christian Tetzlaff i przebój muzyki skrzypcowej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 17:35
Posłuchaj koncertu, podczas którego znakomity niemiecki skrzypek wykonał m.in. koncert D-dur Beethovena.
Christian Tetzlaff znany jest na całym świecie jako doskonały interpretator koncertów skrzypcowych
Christian Tetzlaff znany jest na całym świecie jako doskonały interpretator koncertów skrzypcowych Foto: Giorgia Bertazzi/mat. promocyjne

Jeden z filarów repertuaru skrzypcowego - Koncert Beethovena - nie od razu zyskał uznanie. Kompozytor nie doczekał czasów, w których jego dzieło zyskało powszechny podziw.

Koncert skrzypcowy został skomponowany przez Beethovena w roku 1806. Premiera odbyła się w Theater an der Wien, a solistą był jeden z najlepszych ówczesnych skrzypków - Franz Clement. Wedle powszechnie przyjętej wersji wydarzeń, Beethoven cyzelował swoje dzieło do ostatniej chwili, w wyniku czego solista wykonał swoją partię a prima vista , nie mając czasu na próby. W rezultacie ten ogromny, symfonicznie pomyślany koncert, w którym orkiestra gra równie wielka rolę jak solista, spotkał się z chłodnym przyjęciem publiczności.

Dzieło zostało więc szybko porzucone. Clement, co oczywiste, nie chciał doń powracać. Beethoven, aby uratować utwór, dokonał jego transkrypcji na fortepian, zapoczątkowując długą tradycję adaptacji Koncertu na inne instrumenty - istnieje wersja na gitarę oraz na klarnet.

Dopiero wiele lat po śmierci Beethovena pewne cudowne dziecko wprowadziło ten koncert na estrady. Dzieckiem tym był dwunastoletni Józef Joachim, później jeden z najważniejszych skrzypków swoich czasów, dla którego powstał Koncert Brahmsa...

Program:

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op.61, VIII Symfonia F-dur op.93, Alban Berg 3 Stuecke op. 6

Wyk. Christian Tetzlaff - skrzypce, Orkiestra Filharmoniczna Radia France, dyr. Daniel Harding
(10.01.2015 Paryż, L'Auditorium de la Maison de la Radio)

***
Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" we wtorek (27.10) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Klaudia Baranowska

jp/mm

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń