Concordu de Orosei. Najlepsi amatorzy z Sardynii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:00
- Członkowie zespołu nie występują na wielkich estradach. Na co dzień mają inne zawody, często bardzo prozaiczne, jak na przykład praca w kamieniołomie – mówił dyrygent Vittorio Ghielmi, opowiadając o amatorskiej kapeli z Sardynii, która wystąpiła podczas festiwalu Wratislavia Cantans.
Audio
  • Rozmowa z Vittorio Ghielmim i Giovannim Antoninim (Filharmonia Dwójki)
Zespoły Il Suonar Parlante oraz Cuncordu de Orosei
Zespoły Il Suonar Parlante oraz Cuncordu de OroseiFoto: Orlane Fougeroux/materiały prasowe

- W wolnym czasie członkowie zespołu gromadzą się w tak zwanych konfraterniach, czyli przykościelnych wspólnotach związanych z kultem świętych i wykonują pieśni śpiewając w swoim niepowtarzalnym stylu zwanym cantu a cuncordu. To bardzo archaiczna forma śpiewu polifonicznego, która została nawet wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tej techniki opartej na gradłowym śpiewie mężczyźni uczą się na Sardynii już od małego – dodał Vittorio Ghielmi.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o nietypowej zmianie obsady instrumentalnej w sekwencji "Stabat Mater" Arvo Pärta, a także o dowiemy się, jak zaczęła się współpraca Vittorio Ghielmiego z kapelą amatorów Concordu de Orosei. W nagraniu także rozmowa z Giovannim Antoninim.

***

Prowadzi: Milena GąsienicaMonika Zając

Gość: Vittorio Ghielmi (dyrygent), Giovanni Antonini (dyrektor artystyczny festiwalu "Wratislavia Cantans")

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 20.49

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/mc

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń