"Muzyka na przeżycie". Twórczość w cieniu wojny 30-letniej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
- Utwory Heinricha Schütza miały dawać słuchaczom nadzieję mimo okrucieństw, których byli świadkami lub które ich dotykały. I taką właśnie wymowę ma program naszego koncertu - mówił w Dwójce Konrad Junghänel, szef grupy Cantus Cölln, która wystąpiła na festiwalu Actus Humanus. 
Audio
  • Konrad Junghänel o twórczości niemieckich kompozytorów w XVII wieku (Filharmonia Dwójki)
Grafika  Jacquesa Callota z cyklu Okropności wojny
Grafika Jacquesa Callota z cyklu "Okropności wojny"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Samuel Scheidt 1200.jpg
Narodziny muzyki protestanckiej

Cantus Cölln zaprezentował w Gdańsku religijną muzykę niemieckich kompozytorów z XVII wieku. Dzieła te w dużej mierze powstawały pod wpływem traumy wojny trzydziestoletniej, która uczyniła z Europy piekło na ziemi. Konrad Junghänel wyjaśnił, że kompozytorzy próbowali swoją twórczością dać ludziom nadzieję. - Z jednej strony ich utwory odzwierciedlają trudy życia doczesnego, a z drugiej kuszą wizją szczęśliwego życia wiecznego po śmierci.

Dyrygent dodał, że twórczość niemieckich kompozytorów z tego okresu była bogata w głębokie, kontemplacyjne treści, które były zupełnym przeciwieństwem tego, co prezentowano w ówczesnej operze. - Teksty o wymowie religijnej towarzyszące muzyce, którą prezentujemy na naszym koncercie, są uniwersalne, bo dotyczą spraw, które niestety dotyczą każdego z nas. Te teksty, pochodzenia biblijnego lub liturgicznego, są według mnie o wiele głębsze, a co za tym idzie bardziej interesujące niż większość librett operowych.

W audycji Konrad Junghänel podzielił się ciekawą refleksją na temat wpływu pogody na twórczość włoskich i niemieckich kompozytorów. Artysta wspominał też złote czasy dla wykonawców muzyki dawnej. Jego zdaniem obecnie nad tym gatunkiem zbierają się czarne chmury.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Konrad Junghänel, szef grupy Cantus Cölln

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 20.44

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mko

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 17:06
- Pracując w orkiestrze Opery w Zurichu byłam częścią maszyny tworzącej wielkie projekty, ale nie mogłam się w tym odnaleźć. Lepiej czuję się na scenie, kiedy mogę przekazać słuchaczom to, co sama mam do powiedzenia – powiedziała Dwójce znakomita skrzypaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Actus Humanus. Filip Berkowicz: kontynuujemy odkrywanie zaginionych dzieł

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 10:16
- W cyklu "Polonica" o godz. 17.30 występują najwybitniejsi artyści, właściwie można powiedzieć pierwszy garnitur polskich wykonawców muzyki dawnej. Ten niezwykły repertuar przywracamy również podczas wieczornych koncertów gwiazd światowych - mówił szef artystyczny festiwalu Actus Humanus Nativitas. 
rozwiń zwiń