I Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki. Prof. Irena Poniatowska: bardzo potrzebna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 11:41
- Mamy pewne zaległości jeżeli chodzi o muzykę polską, zwłaszcza drugiej połowy XVIII w. i wiek XIX. Wynika to m.in. z tego, że nad XIX wiekiem zawisła etykieta eklektyzmu, oczywiście poza Chopinem. Zwróćmy uwagę, że np. wydawnictwo PWM po wojnie koncentrowało się albo na muzyce dawnej, albo na współczesnej. Dlatego należy pochwalić już samą inicjatywę - mówiła jedna z jurorek Konkursu Muzyki Polskiej im. Moniuszki.
Audio
  • Rozmowa z prof. Ireną Poniatowską (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z Jarosławem Drzewieckim i Piotrem Ryszardem Pawlakiem (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z muzykami Cracow Golden Quintet (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Jasińskim (Filharmonia Dwójki)
Plakat konkursu
Plakat konkursuFoto: mat. pras.

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w Rzeszowie w dniach 20-27 września br. Była przeznaczona dla dwóch kategorii uczestników – pianistów i zespołów kameralnych. Prezentowali oni utwory pochodzące głównie z XIX i XX wieku, wybrane z twórczości 50 polskich kompozytorów. Organizatorem był Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Dominacja reprezentantów Polski

Nagrody główne konkursu zostały przyznane odrębnie w obu kategoriach: I nagroda – 20 tysięcy euro,
II nagroda – 10 tys. euro, III nagroda – 5 tys. euro, oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1,5 tys. euro.

W kategorii fortepianu byli to odpowiednio: Pavel Dombrovsky (Rosja), Piotr Ryszard Pawlak (Polska) oraz Mateusz Krzyżowski (Polska). Wyróżnieni z kolei zostali: Ivan Shemchuk (Ukraina), Tymoteusz Bies (Polska) i Michał Dziewior (Polska).

W kategorii kameralnej I nagrodę otrzymało Gidaszewska/Łaguniak Duo (Polska), a II nagrodę - ex aequo - Cracow Golden Quintet (Polska) i Ãtma Quartet (Polska). Trzeciej nagrody nie przyznano. Wyróżnieni z kolei zostali: Apeiron Trio (Polska), Novi Piano Duo (Polska) i Roksana Kwaśnikowska/Łukasz Chrzęszczyk (Polska).

W audycji wysłuchaliśmy komentarzy jurorów i laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Jarosław Drzewiecki (przewodniczący jury pianistycznego I Konkursu Muzyki Polskiej im. Moniuszki), Piotr Ryszard Pawlak (zdobywca II nagrody w kategorii fortepianu), Cracow Golden Quintet (zdobywca II nagrody w kategorii kameralnej), prof. Irena Poniatowska (członkini jury oceniającego zespoły kameralne), prof. Andrzej Jasiński (juror konkursu pianistycznego)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 19.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

"Hrabina" Moniuszki na otwarcie sezonu Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 07:00
Koncertowa wersja opery polskiego kompozytora zabrzmiała w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Była to inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Pietras: Bogdan Paprocki to dla kilku pokoleń jeden z ojców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:08
- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
rozwiń zwiń