David Zinman dyrygował "Niemieckim Requiem"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 12:09
W audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z Alte Oper we Frankfurcie, gdzie zabrzmiał zbiór siedmiu żałobnych utworów na orkiestrę, chór oraz głosy solowe. Jest to pierwsze dzieło Johannesa Brahmsa tak dużych rozmiarów.
David Zinman
David ZinmanFoto: Mat. prasowe/Priska Ketterer

Ein Deutsches Requiem Johannesa Brahmsa to utwór powstały pod wpływem śmierci matki kompozytora w 1865 roku. Praca nad Requiem trwała do roku 1868, a ostateczna wersja dzieła składa się z siedmiu części. Wbrew tytułowi, nie jest to jednak msza żałobna, ale raczej liryczna refleksja nad śmiercią, niosąca pocieszenie żyjącym. Brahms wybrał teksty z Biblii Lutra, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Skorzystał także z Apokryfów.

Program: Johannes Brahms Niemieckie Requiem op. 45

Wykonanie: Christiane Karg, sopran, Michael Nagy, baryton, Chór Radia Środkowoniemieckiego w Lipsku, Orkiestra Symfoniczna Radia Heskiego we Frankfurcie, dyr. David Zinman.

Alte Oper (Frankfurt, 11.10.2019)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Prowadzenie: Andrzej Sułek

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 19.00

am/bch

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna Johannes Brahms
Czytaj także

Lukáš Vondráček: fortepian może imitować całą orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 14:23
- Jak zwykle u Brahmsa, nie chodzi tu o wirtuozerię, tylko o doskonałe wyważenie struktury dzieła artystycznego wyrazu. Fortepian jest instrumentem o bardzo bogatej palecie kolorów, dlatego w takim utworze jak I koncert fortepianowy, który jest swego rodzaju symfonią koncertującą, bardzo ważne jest niuansowanie brzmienia razem z orkiestrą - mówił czeski pianista.
rozwiń zwiń