Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
W sobotę (26.01) Alexander Liebreich poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach Festiwalu Lutosławskiego - Łańcuch XVI. W programie nie mogło zabraknąć utworów polskiego kompozytora. Jednym z nich było Livre pour orchestre. - Francuskie słowo "livre" oznacza książkę, stąd w formie kompozycji pojawiają się rozdziały, mi jednak z książką kojarzy się poezja, a tę Lutosławski po mistrzowsku ujął w tym dziele. On jest po prostu poetą muzyki, którego słowa uderzają nas prosto w serce - podkreślał gość Dwójki.
W tym roku mija 25 lat od śmierci Witolda Lutosławskiego. Jak przekonywał Alexander Liebreich, jego muzyka wciąż postrzegana jest jako niezwykle nowoczesna, być może wciąż niełatwa w odbiorze. - Bywa tak, że gdy wybitny artysta umiera, okazuje się, że najistotniejszym elementem jego dorobku była jego osobowość, a niekoniecznie to, co po sobie pozostawił. W tym przypadku oczywiście tak nie jest. Lutosławski w każdej partyturze pozostawił cząstkę swojego geniuszu - tłumaczył.
W czasie sobotniego koncertu zabrzmiał jeszcze jeden utwór polskiego kompozytora - Trois poèmes d'Henri Michaux. Obok Alexander Liebreicha dyrygowała w nim także Anna Szostak. Jak układała się współpraca między nimi? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiała: Moniki Zając
Gość: Alexander Liebreich (dyrygent)
Data emisji: 26.01.2019
Godzina emisji: 19.40
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
pg/mk