Koncert zespołu Tasto Solo na Festiwalu Musica Divina w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 21:54
Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie rozbrzmiała koncertem zespołu Tasto Solo. Program zatytułowany "Modlitwy maryjne o zmroku - XV-wieczna muzyka nabożna ku czci Maryi Dziewicy" został zaprezentowany publiczności 7 sierpnia w ramach Festiwalu Musica Divina. W "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy na retransmisję tego wykonania. 
Koncert zespołu Tasto Solo odbył się w Bazylice Trójcy Świętej w Krakowie
Koncert zespołu Tasto Solo odbył się w Bazylice Trójcy Świętej w KrakowieFoto: dominikanie.krakow.pl

Program:

Redeuntes in D [Buxheimer Codex (ca. 1460)]; Te lucisKyrie angelicum I [Buxheimer Codex]; Bartolomeo Bruolo Entrepris suisBeata viscera mel. greg.; Sanctus; Walter Frye Ave Regina caelorumRedeuntes in F [Buxheimer Codex]; Ave Maria; John Dunstaple Sub tuam protectionemPaumgartner [Lochamer MS (ca. 1450)]; Virginalis flos vernalis[Lochamer MS]; Salve ReginaKyrie Angelicum II [Buxheimer Codex]; Johannes Pullois O beata Maria [Schedel MS (ca. 1460)]; Virginem mire pulchritudinis [Kras MS (ca. 1430)]; Bonus tenor Anonim [Wrocław IF687 (ca. 1440)]; Salva nos, DomineNunc dimittisFantasia I [Śpiewnik głogowski (ca. 1480)]; Regina caeli [Śpiewnik głogowski]; Fantasia II[Śpiewnik głogowski]; Regina caeli [Śpiewnik głogowski].

Wykonawcy:

Zespół Tasto Solo, kier. art. Guillermo Pérez.

Koncert "Modlitwy maryjne o zmroku - XV-wieczna muzyka nabożna ku czci Maryi Dziewicy" (Bazylika Świętej Trójcy, 7.08.2024)

***

Tasto Solo to ceniony zespół muzyki dawnej prowadzony przez grającego na portatywie Guillerma Péreza, odkrywa na nowo wirtuozowski i wyrafinowany repertuar XIV i XV wieku,  w którym centralną rolę pełniły gotyckie instrumenty klawiszowe. Grupa łączy badania historyczne i rekonstrukcje organologiczne z pracą o charakterze eksperymentalnym, w której muzycy wyobrażają sobie i odtwarzają techniki oraz środki ekspresji typowe dla clavisimbalów, portatywów i harf z tego okresu. Zespół zwraca uwagę na wszelkie detale, w tym inscenizację, dramaturgię i interakcje pomiędzy różnymi częściami programu.

W 2006 roku zespół wygrał Konkurs Muzyki Dawnej IYAP, prezentując po raz pierwszy w naszych czasach zadziwiający recital duetu portatyw – clavisimbalum w wykonaniu Guillermo Péreza oraz znakomitego wirtuoza średniowiecznego klawesynu, Davida Catalunyi. Zespół rozwijał się; w jego skład weszli Reinhild Waldek i Angélique Mauillon (harfy gotyckie) oraz Andrés Albert Gómez (organy gotyckie), w wielu wydarzeniach biorą udział artyści zapraszani do współpracy. Tasto Solo uczestniczy także w projektach teatralnych, tanecznych i wokalnych.

Obecnie zespół uważany jest za należący do czołówki na polu muzyki późnego średniowiecza i występuje regularnie na prestiżowych festiwalach europejskich oraz w słynnych salach koncertowych.

[opis pochodzi ze strony nfm.wroclaw.pl]

***

Na "Filharmonię Dwójki" w środę (9.10) zaprosiła Magdalena Łoś.

dz/pg/zch

Czytaj także

Festiwal "Muzyka w Raju" na wygnaniu. "Powód jest prozaiczny"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 18:51
- Można powiedzieć, że los nas trochę z raju wygnał. Nie zrobił tego nikt konkretny, tylko prozaiczny remont. Główną część obiektów pięknego pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, gdzie od 2003 roku odbywa się festiwal "Muzyka w Raju", objął wielki remont - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "Alma" zespołu Misterios del Amor. "Wracamy do korzeni"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 17:16
- "Alma" to płyta nr 4 wydawnictwa All'Improvviso. Tym razem zupełnie odchodzimy od nurtu klasycznego. Poprzednie trzy płyty były dedykowane polskiej muzyce z przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Teraz wracamy w zasadzie do początków naszego festiwalu, czyli momentu, gdy powstawała idea powołania w Gliwicach wydarzenia, które pokazywałoby muzykę dawną w sposób przystępny - mówił w Dwójce Artur Malke, szef programowy festiwalu All'Improvviso.
rozwiń zwiń