- Sulamita Ślubowska to skrzypaczka urodzona w Jeleniej Górze.
- Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych.
- Artystkę przyjęto na okres próbny na stanowisko koncertmistrza w NOSPR w Katowicach.
Sulamita Ślubowska kształciła się w klasie prof. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której obecnie pracuje jako wykładowca akademicki, oraz w MDW – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Eszter Haffner. Swoje umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych osobowości, jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Bomsori Kim czy Bartłomiej Nizioł.
Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini, I nagrody na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Michała Spisaka, finalistką I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, uczestniczką 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W roku 2022 została nominowana do prestiżowej nagrody "Koryfeusze Muzyki Polskiej" w kategorii Odkrycie Roku.
"Lubię dużo pracować"
Sulamita Ślubowska zdradziła, że jej pracowitość i mnogość podejmowanych wyzwań nie jest niczym nowym w jej życiu. - Może boję się zatrzymać. Jest we mnie głód wiedzy czy napawania się tymi możliwościami, które dają skrzypce i repertuar, który wybrałam - powiedziała.
- Przez wiele lat grałam także na fortepianie. Uczyłam się w Zielonej Górze na dwóch głównych instrumentach. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie; chociażby innego spojrzenia na tekst np. podczas gry sonat z fortepianem - dodała.
Koncertmistrz
Skrzypaczka przyznaje jednak, że przyszedł czas określenia swojej dziedziny. - W swojej działalności chciałam uchwycić dużo rzeczy. Sama już czuję potrzebę tego, żeby się spriorytetyzować. Obrać główne człony tego, czym chce się zajmować i z czym być kojarzona - stwierdziła.
Niebawem artystka zadebiutuje w roli koncertmistrza NOSPR. - Zawsze marzyłam o tym, żeby być koncertmistrzem. Warunki, jakie oferuje NOSPR i jaką jest orkiestrą, to dla mnie wymarzone zadanie i propozycja. Nie musiałam się długo zastanawiać - dodała.
Samotność solistki
Sulamita Ślubowska powiedziała, że nowa rola jest dla niej miłą odmianą. - Po zagraniu wielu koncertów w roli solistki pozostaje poczucie samotności. Ćwiczy się samemu, próbuje się samemu, występuje się samemu. To życie w pojedynkę - podkreśliła.
- Kiedy jest się koncertmistrzem, to stoi się na pierwszej linii. Wszystko pięknie tam słychać i robi to niesamowite wrażenie - powiedziała Sulamita Ślubowska.
Jako solistka występowała z większością polskich zespołów symfonicznych, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Symfoniczną Opery Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Śląskiej, Lubelskiej, Poznańskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus.
43:56 _PR2 (mp3) 2024_07_28-12-00-19.mp3 Sulamita Ślubowska o swojej karierze (Cafe "Muza"/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadziła: Agata Kwiecińska
Gość: Sulamita Ślubowska (skrzypaczka)
Data emisji: 28.07.2024
Godz. emisji: 12.00
dz/wmkor