Polskie rodzynki na zakończenie sezonu radiowej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 20:01
Obserwuj nas na Google News
Słynny brytyjski pianista, Jonathan Plowright, wystąpił jako solista podczas koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej zamykającego bieżący sezon artystyczny. Dwójka zaprasza na retransmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego.

W ubiegłą niedzielę Polska Orkiestra Radiowa zakończyła sezon artystyczny 2010/2011. Kto był na tym koncercie - nie żałował; kto nie mógł - będzie miał okazję usłyszeć retranmisję na antenie Dwójki już w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 19:00. W bardzo ciekawym i rzadko grywanym programie z Orkiestrą pod batutą Łukasza Borowicza wystąpił brytyjski pianista Jonathan Plowright.

Brytyjczyk, uważany za czołowego przedstawiciela swojej profesji, zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanej polskiej muzyki fortepianowej, zwłaszcza Paderewskiego, Melcera i Stojowskiego. Na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego POR Jonathan Plowright wykonał partię solową w Rapsodii symfonicznej na fortepian i orkiestrę Zygmunta Stojowskiego. Wybór repertuaru nieprzypadkowy, bowiem zarówno Polska Orkiestra Radiowa, jak i Łukasz Borowicz znani są z przypominania zapomnianych polskich arcydzieł.

Zygmunt Sotojowski (1870-1946), wybitny kompozytor i pianista, spędził większość życia w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszył się dużym uznaniem. Jego dzieła wykonywali tacy muzycy jak J. Thibauld, P. Casals czy I.J. Paderewski. Symfonia d-moll, która również zabrzmiała podczas niedzielnego koncertu, inaugurowała działalność Filharmonii Warszawskiej w 1901 roku.

Na retransmisję koncertu zaprasza Marek Zwyrzykowski.

 

Program:

Franciszek Liszt Preludia

Zygmunt Stojowski Rapsodie symphonique pour Piano et Orchestre, Symfonia d-moll

Wyk. Jonathan Plowright - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, Łukasz Borowicz - dyrygent

(Warszawa, 5.06.2011)

 

12 czerwca (niedziela), o godz. 19:00


Czytaj także

Haydn kupował papier Lesslowi...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 10:00
Moda na historyczne rodzynki uświadamia nam, że muzyka polska to nie tylko Chopin. W minioną niedzielę dyrygent Łukasz Borowicz i wiolonczelista Bartosz Koziak dowiedli, że kompozycje Franciszka Lessla oraz Józefa Brzowskiego w niczym nie ustępują arcydziełom Haydna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryliśmy arcydzieło sprzed 113 lat! (video)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 23:00
Nuty Koncertu skrzypcowego d-moll Emila Młynarskiego odnaleźliśmy w dalekiej Filadefii. Było warto. W ostatnią niedzielę Polska Orkiestra Radiowa oraz Piotr Pławner przedstawili zapomniane arcydzieło jednego z najciekawszych polskich kompozytorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik - Mistica. Symphonic Works Vol.3

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 16:08
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maria Padilla" Gaetano Donizettiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 10:34
Gwiazdą koncertowego wykonania opery podczas XV Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena była rumuńska sopranistka Nelly Miricioiu.
rozwiń zwiń