Pieśni o rzeczach ostatecznych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 19:50
XVIII-wieczne polskie pieśni pokutne i pasyjne oraz angielska muzyka wokalna przynosząca pocieszenie żyjącym wypełnią muzycznie pierwszolistopadowy wieczór.

Na koncert "Pieśni o rzeczach ostatecznych – XVIII-wieczne polskie pieśni pokutne i pasyjne", który odbył się w sierpniu tego roku na festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu, złożyły się XVIII-wieczne pieśni pokutne i pogrzebowe. Ich teksty skodyfikował w połowie wieku dziewiętnastego kapłan diecezji pelplińskiej ks. Michał Keller, którego dzieło służyć miało zachowaniu polskiej kultury i języka, rugowanych wówczas ze świątyń przez niemiecką hierarchię kościelną. Zgodnie z ówczesnym obyczajem zredagowany przezeń śpiewnik nie zawiera zapisu nutowego, gdyż melodie przekazywano od wieków wyłącznie w tradycji ustnej. Polska muzykalność wyrażała się bowiem w wariantowości, o czym mówi i najlepiej oddaje przysłowie "co wieś to inna pieśń". W praktyce do każdego tekstu przyporządkowane były liczne warianty melodyczne.

W koncercie wykonane zostaną wersje pochodzące z północno-wschodniego Mazowsza, gdzie po dziś dzień są tam przez starszyznę praktykowane. Ich warianty zebrał Adam Strug, który od dwudziestu lat para się etnomuzykologią sakralną, jako zbieracz, praktyk i scenarzysta dokumentalnych filmów o tej muzyce. Harmonizacji, instrumentacji i rozwinięcia partytur dokonał muzykolog i organista Bartosz Izbicki, pracujący na co dzień w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie, miejscu chrztu Fryderyka Chopina.

(PNK)

Na spotkanie z polską pieśnią zaprasza Justyna Piernik we wtorek 1 listopada o godz. 19:00, natomiast o 23:00 Ewa Szczecińska przypomni tegoroczny koncert Gabrielli Consort pod kierunkiem Paula McCreesha na festiwalu "Wratislavia Cantans" zatytułowany "Pieśni pożegnania – muzyka niosąca ukojenie". W programie angielska muzyka wokalna podejmująca temat śmierci i przemijania.

 

Program

Pieśni o rzeczach ostatecznych – XVIII-wieczne polskie pieśni pokutne i pasyjne

Festiwal Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu Wyk. Adam Strug – śpiew, Bartosz Izbicki – organy, zespół Monodia Polska

(Jarosław, 26.08.2011)

1 listopada (wtorek), godz. 19:00

 

Orlando Gibbons Drop, drop slow tears

William Walton Drop, drop slow tears

Robert White Christe qui lux es et dies

James MacMillan A child’s prayer

John Sheppard In manus tuas

Johnatan Dove Into thy hands

Thomas Morley Funeral Sentences

Edward Elgar They are at rest

Herbert Howells Requiem

Wyk. Gabrieli Consort, Paul McCreesh – dyrygent

(Wrocław, 10.09.2011)

1 listopada (wtorek), godz. 23:00



Czytaj także

Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu – dźwięk i galeria!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 13:39
– Pieśń Naszych Korzeni pokazuje coś, co tkwi głęboko w naszej kulturze, a co nie jest zamkniętym rozdziałem. Coś, co pozwala tworzyć dalej dzisiejszą poezję i muzykę – powiedział Maciej Kaziński, dyrektor Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielka msza za zmarłych" według Paula McCreesha

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 12:31
W 2010 roku festiwal Wratislavia Cantans zwieńczyło wykonanie "Grande Messe des Morts" Hectora Berlioza. Wkrótce potem wykonawcy weszli do studia, by zarejestrować to monumentalne wykonanie. Dziś w Dwójce premiera tego nagrania.
rozwiń zwiń