Ryszard Groblewski - wirtuoz altówki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 23:15
Znakomity muzyk wystąpi w niedzielę w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza.W programie utwory Mozarta, Pachulskiego i Czajkowskiego. Transmisja w Dwójce.
Ryszard Groblewski
Ryszard GroblewskiFoto: materiały prasowe

Ryszard Groblewski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Reicherta. Swoje umiejętności doskonalił także pod okiem takich artystów jak Seiji Ozawa, Gabor Takačš, Kim Kashkashian, Andrzej Bauer czy Stefan Kamasa.

Ryszard Groblewski jest pierwszym w historii polskim altowiolistą nagrodzonym na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (II nagroda, 2004), a także zwycięzcą międzynarodowych konkursów w Pörtschach, Essen, Bled i Genewie.

Jako kameralista zapraszany jest do współpracy z takimi artystami jak Gidon Kremer, Heinrich Schiff, Juri Bashmet, Ko Iwasaki czy Frans Helmersson. W lutym 2009 na zaproszenie Krystiana Zimermana Ryszard Groblewski jako członek kwintetu fortepianowego wziął udział w ogólnopolskim tourneè koncertowym zwieńczonym nagraniem płytowym dla wytwórni Deutsche Grammophone (G. Bacewicz - Kwintety fortepianowe).

Transmisję ze Studia Koncertowgo Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzi Marek Zwyrzykowski. W przerwie koncertu z Ryszardem Groblewskim rozmawiać będzie Anna Skulska.

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do singspielu "Dyrektor Teatru" KV 486, Koncert klarnetowy A-dur KV 622 w opracowaniu na altówkę i orkiestrę

Henryk Pachulski Suita pamięci Piotra Czajkowskiego op.13

Piotr Czajkowski IV Suita orkiestrowa G-dur op. 61 "Mozartiana"

Wyk. Ryszard Groblewski – altówka, Polska Orkiestra Radiowa, Łukasz Borowicz - dyrygent

13 maja (niedziela), godz. 19:00

Czytaj także

O muzykę polską: Łukasz Borowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:05
Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz opowiadał o działalności radiowego zespołu, nagraniach i popularyzacji naszej muzyki w kraju i za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Italo Montemezzi – zręczny kontynuator Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 18:00
Opera "Miłość trzech królów" grana była przed wojną w La Scali i w Metropolitan Opera. Po 1945 nie wróciła na sceny świata, ale podczas ostatniego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie zabrzmiała w rewelacyjnym wykonaniu w wersji estradowej. To wykonanie pod batutą Łukasza Borowicza już w sobotę w Dwójce.
rozwiń zwiń