Trudno wyobrazić sobie czas Wielkanocy w Dwójce bez arcydzieł Jana Sebastiana Bacha. Już w Wielki Piątek (po godzinie 22.00) wysłuchamy "Pasji według Św. Jana". Dzieło zinterpretuje Dunedin Consort pod dyrekcją Johna Butta oraz międzynarodowy zespół znakomitych solistów. Geniusz lipskiego kantora porównać można będzie z talentem tworzącego w tym samym okresie, a związanego z Gdańskiem, Johanna Balthasara Christiana Freislicha. Jego "Pasji według św. Mateusza" w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko wysłuchamy (w piątek, po godzinie 16.05) w ramach retransmisji z VII Festiwalu Goldbergowskiego.
Bachowskie Oratorium na Wielkanoc, BWV 259 oraz przeznaczoną na Poniedziałek Wielkanocny kantatę "Bleib bei uns, denn es will Abend" werden, BWV 6 odtworzymy, co prawda z płyty (Bach Collegium Japan pod dyrekcją Masaakiego Suzuki), za to z olśniewającym komentarzem profesora Mirosława Perza. Na kolejne odcinki cyklu "200 kantat Jana Sebastian Bacha" zapraszamy odpowiednio w Wielkanoc oraz w drugi dzień świąt, po godzinie 9.05.
Wielkanocne popołudnie warto natomiast spędzić z Magdaleną Łoś, która zabierze nas w dwugodzinną podróż w poszukiwaniu brzmienia dawnych świąt. Jak przeżywano Wielkanoc w średniowiecznych Włoszech, w renesansowym Rzymie, w barokowej Wenecji i Francji oraz protestanckich Niemczech? Przekonamy się o tym, słuchając kolekcji świątecznej muzyki w nagraniach m.in. Ensemble Organum, Ensemble Gilles Binchois, Stile Antico, Les Talens Lyriques, Le Concert Spirituel, Gabrieli Consort, czyli najlepszych zespołów zajmujących się tym repertuarem. Muzyka na Dzień Zmartwychwstania w niedzielę po godz. 13.00.
Miłośnicy muzyki dawnej nie powinni też przegapić transmisji z tegorocznej oraz retransmisji z poprzedniej edycji festiwalu Misteria Paschalia. W Wielki Piątek (po godzinie 13.00) przypomnieliśmy Jordiego Savalla opowieść o dynastii Borgiów, a w Wielką Sobotę pochylimy się nad Męką Pańską w muzycznej wizji średniowiecznego Ensemble Peregrina (godz. 20.30). Na żywo posłuchamy natomiast efektownego finału Misteria Paschalia 2013, z udziałem zespołu Europa Galante Fabio Biondiego oraz olśniewającej Vivica Genaux (godz. 20.30). Barokowych szperaczy na pewno zainteresuje też nowe nagranie zespołu Modo Antiguo pod dyrekcją Federico Sardelliego - nieznana dotychczas wersja popularnej wówczas w Europie historii "Orlanda szalonego" w muzycznej oprawie Antonio Vivaldiego.
Święta Wielkanocne uświetni ponadto, retransmitowany z Verbier, recital fortepianowy Jana Lisickiego z utworami m.in. Bacha, Chopina i Messiaena (niedziela, godz, 10.45) oraz Reqiuem Verdiego w transmisj z Festiwalu Beethovenowskiego (Wielki Piątek, godz. 19.30), a w "Płytowym Trybunale Dwójki" (Wielka Sobota, godz. 17.00) wybierzemy tym razem najlepsze wykonanie "Stabat Mater" Pergolesiego.