Romeo i Julia według Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 22:30
Wirtuozi z Lutosławski Piano Duo dołączą do wybitnego dyrygenta podczas jego niedzielnego koncertu z Polską Orkiestrą Radiową. Zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na transmisję w Dwójce.
Audio
Jerzy Maksymiuk sięgnął z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia po dzieło kompozytorów francuskich i hiszpańskich pierwszej połowy XX wieku.
Jerzy Maksymiuk sięgnął z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia po dzieło kompozytorów francuskich i hiszpańskich pierwszej połowy XX wieku.Foto: Grzegorz Śledź/PR

Bilety na niedzielny koncert do nabycia w sklepie Polskiego Radia>>>

Jerzy Maksymiuk to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, ale też pianista i ceniony kompozytor muzyki koncertowej oraz ilustracyjnej. Zyskał sławę na początku lat 70. jako twórca fenomenu Polskiej Orkiestry Kameralnej (dziś Sinfonia Varsovia). Po wprowadzeniu młodego polskiego zespołu na najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata, rozpoczął samodzielną karierę, przez całe dekady współpracując m.in. z BBC Scottish Symphony Orchestra oraz English National Opera.

Popularność (ale pewnie i niejednego wroga...) przyniosły artyście także jego nieposkromiony temperament oraz niewyparzony język. W zeszłym roku w rozmowie z Anną Skulską Jerzy Maksymiuk nie oszczędzał swoich kolegów po fachu. - Panowie! Dyrygent, jak dyryguje, to musi słyszeć... - apelował. Z kolei poziom polskich orkiestr kwitował: - Nie mogę 3 dni pracować z zespołem nad strojeniem akordu C-dur!...

Być może jednak - właśnie ze względu na jego wybitną muzykalność oraz niekontrolowaną szczerość - warto brać słowa Jerzego Maksymiuka do serca: - Ja nie neguję, tylko poprawiam. Gandhi zginął i ja też zginę. Ale nie przestanę poprawiać... - tłumaczył. Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu Anny Skulskiej ze znakomitym artystą.

W naszym archiwum znajduje się również nagranie wideo z audycji "Five O'clock" poświęconej Jerzemu Maksymiukowi

Właśnie trwają pracę dyrygenta z Polską Orkiestrą Radiową nad repertuarem niedzielnego koncertu. Na jesienny wieczór Jerzy Maksymiuk zaproponował program francusko-rosyjski.W pierwszej części koncertu, oprócz iskrzącego energią "Tańca" Debussy’ego, będzie można usłyszeć Koncert d-moll na 2 fortepiany Francisa Poulenca.

W partiach solowych wystąpią Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, czyli Lutosławski Piano Duo. To jeden z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie, znany nie tylko ze swoich znakomitych interpretacji klasyki oraz muzyki współczesnej, lecz także za sprawą etnicznego projektu "Folk Love" (w kwartecie Kwadrofonik) oraz przepięknych aranżacji Bartłomieja Wąsika na płytę Stanisławy Celińskiej "Nowa Warszawa".
Drugą część koncertu wypełnią utwory inspirowane najbardziej znanym dramatem Szekspira.  Maestro Jerzy Maksymiuk wybrał Uwerturę-Fantazję "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego oraz fragmenty z I i II Suity baletowej Siergieja Prokofiewa.

Na transmisję w Dwójce zapraszają Agata Kwiecińska i Ewa Szczecińska. Program:

Claude Debussy/Maurice Ravel Danse

Francis Poulenc Koncert d-moll na 2 fortepiany

Piotr Czajkowski Uwertura-fantazja "Romeo i Julia"

Sergiusz Prokofiew "Romeo i Julia", I i II Suita baletowa (fragmenty)

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka; Lutosławski Piano Duo

Niedziela (6 października), godz. 19.00

mm

Czytaj także

Maksymiuk vs celebryci

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
- Jeżeli Bóg istnieje, to nie Jezus Chrystus jest dla mnie dowodem, tylko Mozart - mówi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, który porzuca batutę dla kompozycji. Wczoraj Jerzy Maksymiuk skończył 76 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal: Uprawiam męski zawód (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 22:00
– Ja przyrównuję mówienie muzyką do mówienia słowem. Czarne kropki na pięciolinii po prostu wiążą się w zdania i frazy – tłumaczyła założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk w "Five o'clock" cz.1

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 16:41
rozwiń zwiń