Klasyka wiedeńska według Sir Marrinera

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:30
Dzieła trzech klasyków wiedeńskich uświetniły program niedawnego koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Występu tego posłuchamy w piątkowej "Filharmonii Dwójki".
Sir Neville Marriner
Sir Neville MarrinerFoto: PAP/Adam Warżawa

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpiła 8 listopada pod dyrekcją znakomitego Sir Neville’a Marrinera, który współpracował z czołowymi orkiestrami świata – w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Atenach, Nowym Jorku i Tokio.

Pomimo przejścia na emeryturę w 1989 roku, Sir Neville Marriner pozostaje bardzo aktywnym dyrygentem, a swój wiek komentuje dowcipnie: "Najgorszą rzeczą u dyrygenta wchodzącego w wiek geriatryczny jest to, że jest jeszcze bardziej pożądany niż kiedyś. Tylko szkoda, że te liczne oferty nie spływały do mnie kiedy miałem trzydzieści lat!”

W programie katowickiego koncertu znalazły się dzieła trzech klasyków wiedeńskich. Solistą był Bartłomiej Nizioł.
W pierwszej części retransmisji tego koncertu usłyszymy Symfonię D-dur nr 96 Miracle Josepha Haydna oraz Koncert skrzypcowy A dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta z Bartłomiejem Niziołem w partii solowej. W drugiej części koncertu orkiestra zaprezentuje II Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Program:

wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr.  Sir  Neville Marriner

Józef Haydn Symfonia D-dur nr 96 „Cud”,  Hob.  I:96; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy A-dur KV 219; Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op. 36, wyk.
Na koncert zaprasza Róża Światczyńska.

15 listopada (piątek), godz. 19.30

Czytaj także

Fenomen Wangera

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:50
Kim dzisiaj jest dla nas Ryszard Wagner? Autorem wielkich, epickich dramatów muzycznych czy rozsadnikiem zaraźliwych idei muzycznego nacjonalizmu, które wraz z całą prawie jego sztuką chętnie wzięli na swoje sztandary naziści?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Giuseppe Verdi jest nadal aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:00
Czy w XXI wieku widzimy w Verdim prekursora weryzmu muzycznego, poszukiwacza prawdy o świecie i człowieku? Czy może dzieło twórcy Rigoletta to dziś już tylko zamknięty rozdział historii opery? Na kilka dni przed dwusetną rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rozmawialiśmy o jego dziełach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:00
- Jako gastroenterologa zastanowiło mnie, że według danych z paszportu w wieku 28 lat Chopin miał 170 cm wzrostu, a tylko 44 kg wagi – mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń