Andrzej Panufnik szuka harmonii poza Polską

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
W czwartkowej "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na trzeci odcinek naszego cyklu "W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika" przygotowanego z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego kompozytora.
Dwójkowy cykl W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika powstał z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora, którą obchodziliśmy jesienią 2014 roku. Na zdj. Andrzej Panufnik (zeskanowane z magazynu Studio sierpień 1992, NIW Editors, Warszawa, 1992)
Dwójkowy cykl "W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika" powstał z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora, którą obchodziliśmy jesienią 2014 roku. Na zdj. Andrzej Panufnik (zeskanowane z magazynu "Studio" sierpień 1992, NIW Editors, Warszawa, 1992)Foto: Camilla Jessel/Wikimedia/CC

Andrzej Panufnik - wielki kompozytor, emigrant, autor muzyki mocno związanej z ojczystym krajem, z naszą trudną, dramatyczną często historią, także najnowszą. Urodził się w roku 1914 w Warszawie, zmarł w 1991 w Twickenham w Anglii. Pośmiertnie odznaczony został orderem Polonia Restituta.

W 1954 roku, mimo wysokiej pozycji zajmowanej w odradzającym się życiu muzycznym, wyjechał z Polski skazując się w ten sposób na trwający do 1977 roku zakaz wykonywania jego utworów w kraju, a także wymieniania nazwiska w oficjalnej prasie i publikacjach naukowych. W 1990 roku złożył triumfalną, jedyną od momentu opuszczenia kraju wizytę w ojczyźnie. Podczas Warszawskiej Jesieni wykonano wówczas 11 jego utworów. Trzy dalsze zabrzmiały w Piwnicy Wandy Warskiej.

Pozostawił 10 symfonii, liczne koncerty instrumentalne, wiele utworów kameralnych, kompozycje fortepianowe, chóralne i wokalno -instrumentalne.
W kolejnej audycji cyklu "W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika" znajdą się dzieła skomponowane przez artystę po wyzwoleniu się z estetyki socrealistycznej oraz po jego wyjeździe z Polski w 1954 r.

Na "Filharmonię Dwójki" zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program:

Dzieła Andrzeja Panufnika

Hommage á Chopin - 5 wokaliz na sopran i fortepian (wersja na flet i fortepian) - wyk. Henryk Błażej - flet, Teresa Kaban-Błażej - fortepian,

Koncert gotycki (Concerto in modo antico), wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Mariusz Smolij

Rapsodia na orkiestrę - wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

Sinfonia elegiaca - wyk. Konzerthausorchester Berlin, Łukasz Borowicz

Suita Polonia - wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

3 kwietnia (czwartek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o godz. 19.00

mc/bch

Czytaj także

Andrzej Panufnik ucieka na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 23:00
– Postanowiłem zaprotestować przeciw ograniczeniu swobody twórczej. Gdy sytuacja stawała się nie do zniesienia, skorzystałem z wyjazdu do Zurychu, aby już nie wrócić do kraju – wspominał Andrzej Panufnik na antenie Radia Wolna Europa. W pierwszej audycji z Dwójkowego cyklu "Stulecie Panufnika” opowiadaliśmy o dramatycznych wątkach w biografii znakomitego kompozytora i dyrygenta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik szukał natchnienia w... rutynie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
- On konsekwentnie twierdził, że inspiracja nie przychodzi sama. Trzeba ją wywołać - wspominała swojego małżonka Lady Camilla. Rodzinne gniazdo Panufników w Twickenham odwiedzili Barbara Schabowska i Michał Nowak.
rozwiń zwiń