Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie
- Dawno temu starałam się uporządkować archiwum po moim mężu i gdy dotarłam do listów pisanych po polsku, nie miałam pojęcia, jaka jest ich treść. Sześć lat po jego śmierci wybrałam się do Polski na Warszawską Jesień, podczas której wykonywana była "Kołysanka" i dowiedziałam się, że nad rozprawą o Andrzeju Panufniku pracuje Beata Bolesławska – opowiadała Camilla Panufnik. - Zaprosiłam ją do Anglii i wkrótce znała te listy lepiej ode mnie. Zaproponowała mi, żebym wszystkie dokumenty w języku polskim przekazała Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Pomyślałam, że to o wiele lepsze miejsce niż British Library – dodała.
Zbiór zawiera także dokumenty rodzinne i rodowe, dokumenty z czasu okupacji w Warszawie i muzycznej działalności Panufnika z tego okresu oraz materiały dokumentujące jego działalność w kraju w latach powojennych do czasu opuszczenia Polski w 1954 r. - Do BUW-u trafiły także wszystkie listy adresowane do Andrzeja Panufnika, których nadawcami byli m.in. Roman Palester, Antoni Szałowski i Zygmunt Mycielski – powiedziała Camilla Panufnik.
O czym pisali do siebie kompozytorzy? Czy listy zawierają ślady zainteresowania Andrzeja Panufnika życiem muzycznym w Polsce? Którzy artyści młodszego pokolenia próbowali nawiązać kontakt z kompozytorem? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Rozmawiał: Michał Nowak
Gość: Camilla Panufnik
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 16.50
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
mko/jp