W piątek (6.03) zespół Bach Collegium Japan wraz z solistami pod kierownictwem cenionego japońskiego dyrygenta wykonali Pasję Janową Bacha. Zdaniem Masaakiego Suzukiego, nie jest to dzieło łatwe do wykonania. - Trudność polega m.in. na odnalezieniu odpowiedniej równowagi między partiami solowymi, partiami chóru a partiami instrumentalnymi. Ale cieszę się, że mogę po raz kolejny wykonać ten fantastyczny utwór - zaznaczył.
Masaaki Suzuki podkreślił, że Pasje można odczytywać w szerszym kontekście, niż wyłącznie jako utwory pisane z myślą o Wielkim Piątku. W jego odczuciu są to po prostu znakomite dzieła muzyczne lub kompozycje o przesłaniu uniwersalnym, jednak osadzonym w kontekście religijnym. - Wszystko zależy od tego czy ten kontekst zaakceptujemy jako słuchacze. Wierzę, że muzyka jest w stanie pomóc w niesieniu zawartego w Pasjach przesłania.
Dyrygent wyznał, że od momentu, kiedy wykonał Pasję wg św. Jana, jego wizja tego dzieła, jak i innych kompozycji barokowego kompozytora, zmieniła się znacznie. - Zmieniliśmy się też my sami, bo jesteśmy coraz starsi. Myślę, że dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zagłębiać się w utworach Jana Sebastiana Bacha. Lepiej rozumiemy ich sens. Dziś nie czuję się już tak skrępowany. Czuję większą swobodę, która pozwala mi lepiej wyrazić to, czego pragnę. Co podpowiada mi serce. Kiedyś skupialiśmy się na zagadnieniach technicznych, na hiperpoprawności. Dziś bardziej zależy nam na ekspresji - opowiadał.
***
Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki
Rozmawiała: Krzysztof Dziuba
Gość: Masaaki Suzuki
Data emisji: 6.03.2020
Godzina emisji: 20.20
am