23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki
Martin Helmchen wystąpił w sobotę (13.04) w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W programie koncertu znalazły się dwa utwory Johannesa Brahmsa: I Koncert fortepianowy d-moll i Kwartet fortepianowy g-moll.
- Już w pierwszych jego dziełach słychać niesamowitą, nieprawdopodobną dojrzałość, głębię nie tylko emocjonalną, ale i warsztatową. Oczywiście pojawiają się tam eksperymenty, próby znalezienia swojego określonego, wyjątkowego języka, ale w utworach, o których teraz mówimy, jego twórczość już jest w pełni rozkwitu, a on sam już jest jednym z największych kompozytorów stulecia, a może i nie tylko. Ta muzyka ma wielki zakres ekspresji, znaczenia, różnych warstw treści emocjonalnej, świadczy o rozwoju nowego języka muzycznego. Zatem to już jest niesamowity okres w jego twórczości - tłumaczył gość Dwójki.
Porównując Brahmsa do Beethovena stwierdził, że na przestrzeni lat styl tego drugiego o wiele bardziej ewoluował. - Proszę jednak nie myśleć, że mam na myśli coś złego. To imponujące, że Brahms określił swój styl już we wczesnym okresie twórczości. Oczywiście, jeśli ktoś zna dobrze jego dorobek, może stwierdzić z którego okresu pochodzi utwór, ale to nie jest tak, że można usłyszeć i wskazać, które elementy to poświadczają. W przypadku Beethovena było zupełnie inaczej – tam wydaje się, że między wczesnymi dziełami a późnymi minęło przynajmniej ze 150 lat! Można jednak mówić, że we wczesnej twórczości Brahmsa jest więcej gniewu, porywów niż w kompozycjach późnych – w nich pojawia się pewien sposób pogoda, która staje się później jego znakiem firmowym - podkreślał pianista.
Jaki autobiograficzny wątek zawarł Brahms w I Koncercie fortepianowym? Dlaczego Martin Helmchen szczególnie upodobał sobie kompozytorów epoki romantyzmu? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiała: Milena Gąsienica
Gość: Martin Helmchen (pianista)
Data emisji: 13.04.2019
Godzina emisji: 20.40
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
pg/gs