"Requiem" Mozarta w 175. rocznicę śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 20:30
17 października minęła 175. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji w bazylice św. Krzyża w Warszawie zabrzmiał koncert ukraińskiego pianisty Vadym Kholodenko, który na fortepianie historycznym zagrał słynne Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta.
W dniu 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina Requiem d-moll Mozarta wykona Vadym Kholodenko
W dniu 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina "Requiem d-moll" Mozarta wykona Vadym KholodenkoFoto: Vladimir Prycek/PAP/CTK

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll KV 626 na fortepian solo (wersja Franza Xaviera Süssmayra w transkrypcji Karla Klindwortha)

Wykonawca: Vadym Kholodenko - fortepian historyczny, Erard 1858

Transmisja z bazyliki św. Krzyża w Warszawie w 175. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina - od godz. 20.30

***

17 października, zgodnie z tradycją, upamiętnimy rocznicę śmierci Fryderyka Chopina koncertem "Requiem d-moll" Mozarta, który na fortepianie historycznym wykona Vadym Kholodenko. Arcydzieło Mozarta (w wersji Süssmayra) zabrzmi w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przed sercem Chopina, w transkrypcji na fortepian solo, dokonanej przez Karla Klindwortha, znanego w XIX wieku niemieckiego wirtuoza, dyrygenta i kompozytora, ucznia i późniejszego przyjaciela Franza Liszta.

[źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina]

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w czwartek (17.10) w godz. 20.00-22.00 zapraszała Róża Światczyńska.

pg/am/kmp

Czytaj także

194 lata temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin na Kujawach i Pomorzu". Po konferencji w Szafarni

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 23:00
Pod koniec września w Szafarni odbyła się konferencja "Chopin na Kujawach i Pomorzu". Wygłoszono tam szereg referatów, mniej lub bardziej związanych z pobytem Chopina u Dziewanowskich. Były tematy dotyczące dworu w polskiej kulturze, były również te, dotyczące intersemiotycznych odczytań muzyki Chopina oraz recepcji jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Możdżer: Chopina nie powinno się przerabiać, ale byłem młody i głupi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 19:31
- W życiu bym się na coś takiego nie zdecydował, to był pomysł wydawcy. Uważam, że Chopina nie powinno się ruszać, przerabiać ani zmieniać. Artysta był jednak młody i głupi, dostał szansę wejścia do studia i wydania płyty... Dla młodego artysty to jak narodziny, dlatego się zdecydowałem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer o swoim fonograficznym debiucie, od którego mija właśnie 30 lat.
rozwiń zwiń