Ensemble Dialoghi na Festiwalu "Chopin i jego Europa" o 20.00

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 16:58
Założone w 2014 roku Ensemble Dialoghi proponuje niekonwencjonalne podejście do dzieł klasycyzmu i romantyzmu, przy czym niezwykle istotny dla członków zespołu jest aspekt komunikacji z publicznością. Podczas występu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" muzycy wykonali m.in. dzieła Mozarta i Chopina.
Zespół Ensemble Dialoghi podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa
Zespół Ensemble Dialoghi podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC

SŁUCHAJ TUTAJ:

.

Program:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata e-moll w wersji na clarinetto d’amore i fortepian KV 304; Rondo a-moll na fortepian;
  • Ludwig van Beethoven Trio B-dur „Gassenhauer” op. 11 w wersji na klarnet, wiolonczelę i fortepian;
  • Fryderyk Chopin Melodia oprac. na klarnet i fortepian; Nie ma, czego trzeba oprac. na wiolonczelę i fortepian;
  • Johannes Brahms Trio a-moll na klarnet, wiolonczelę i fortepian op. 114

Wykonawcy: Ensemble Dialoghi, Lorenzo Coppola – klarnety

20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" (4.09.2024)

***

Zespół został założony w 2014 roku w Barcelonie przez grupę muzyków, których połączyło zainteresowanie kwestiami wykonawstwa związanymi w szczególny sposób z relacją artysta–odbiorca (czy to widz, czy to słuchacz), co zaowocowało propozycjami koncertowymi wyłamującymi się z tradycyjnych schematów.

Ensemble Dialoghi – którego nazwa odzwierciedla założenia artystyczne zespołu – proponuje niekonwencjonalne podejście do dzieł klasycyzmu i romantyzmu, przy czym niezwykle istotny jest dla muzyków aspekt komunikacji z publicznością. Jej założeniem jest wprowadzanie odbiorców w świat praktyki wykonawczej, a także poszukiwanie – i przedstawianie – relacji pomiędzy muzyką instrumentalną a innymi gatunkami sztuki oraz kontekstów społecznych i historycznych, które w istotny sposób wpływają na koncepcje interpretacyjne. Ważną funkcję pełnią przy tym instrumenty historyczne – kluczowe narzędzie do przybliżania słuchaczom nie tylko oryginalnego brzmienia utworów, ale również ich warstwy ekspresyjnej.

Tworzący Ensemble Dialoghi muzycy od wielu lat wspólnie koncertują, występując zarazem w takich zespołach, jak Freiburger Barockorchester, Europa Galante, La Petite Bande. Chętnie dzieląc się też swoim doświadczeniem z młodymi artystami, bardzo często łączą koncerty z warsztatami i kursami mistrzowskimi. Ensemble Dialoghi występował w wielu krajach Europy, w Kanadzie, Japonii i Singapurze.

[źródło: materiały organizatora festiwalu CHiJE]

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w środę (13.11) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Klaudia Baranowska.

pg/am

Czytaj także

Sophia Liu: granie Chopina w Polsce jest dla mnie wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 07:00
- Nam, cudzoziemcom, trudno jest zrozumieć, jak powinna brzmieć polska muzyka, choćby mazurki. Zawsze próbujemy wyobrazić sobie i nauczyć się, jak one powinny być grane. Ale myślę, że ważne jest, by mieć do nich własne podejście - mówiła w Dwójce Sophia Liu, znakomita chińsko-kanadyjska pianistka, którą można było usłyszeć na jubileuszowej, 20. odsłonie festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonio Pappano: muzyka Chopina to dla mnie sprawa bardzo intymna

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 20:40
- Mogę powiedzieć, że w zasadzie dorastałem wraz z muzyką Fryderyka Chopina. Ucząc się gry na fortepianie, studiowałem przecież jego utwory: etiudy, impromptus, scherza, ballady… Do dziś zdarza mi się wracać do tej muzyki, choć gram ją już tylko w samotności - mówił w Dwójce Antonio Pappano, jeden z najbardziej cenionych dyrygentów.
rozwiń zwiń