Cztery pory świata – nowy koncert dla Tasmine Little

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 20:00
Najnowszy utwór Roxanny Panufnik miał prawykonanie w marcu tego roku, a już we wtorek "Four World Seasons" będzie można usłyszeć w Dwójce.
Tasmin Little
Tasmin LittleFoto: materiały promocyjne/Melanie Winning

Utwór powstał na zamówienie skrzypaczki Tasmin Little, która poprosiła Roxannę Panufnik o napisanie cyklu kilku krótkich ustępów. Z jednej strony muzyka miała trafić do szerokiego i zróżnicowanego grona słuchaczy Swan's Spring Sounds Festival, a z drugiej – opowiedzieć coś ważnego o współczesnym świecie. Tak zrodził się pomysł skomponowania - przez analogię do słynnych "Czterech pór roku" Vivaldiego - czterech koncertowych utworów na skrzypce i orkiestrę odwołujacych się do naszej epoki, tak jak koncerty Vivaldiego poprzez związek z poezją były osadzone w kontekście jego czasów. Każdy z fragmentów kompozycji Roxanny Panufnik opowiada zatem o jednej z pór roku i o pewnym miejscu na świecie, związanym z nią kulturowo.

Ostatecznie prawykonania dokonała Tasmin Little z London Mozart Players  - zespołem, z którym Roxanna Panufnik jest związana jako kompozytorka-rezydentka.

Cztery pory świata składają się z następujących części:

1. Jesień w Albanii – zarówno ze względu na typowo rolniczy charakter tego kraju, jak i na tradycje i obrzędy religijne (chrześcijańskie i muzułmańskie) jesień jest najważniejszą porą roku w Albanii. Ten fragment, zgodnie z sugestią Little, ma charakter taneczny i oparty jest na albańskiej melodii ludowej.

2. Tybetańska zima – fragment wykorzystuje tradycyjną pieśń tybetańską w dwóch wersjach: uładzonej artystycznie (á la "cepelia") oraz w pierwotnej, zachowanej wśród wędrownych plemion płaskowyżu.

3. Wiosna w Japonii –  czyż Japonia nie jest Krajem Kwitnącej Wiśni? W tym fragmencie pojawia się pieśń wierzbówki chińskiej, ptaka, wbrew polskiej nazwie, obwieszczającego swym śpiewem wiosnę w Japonii. W haiku japońska nazwa tego ptaka pełni rolę "kigo" – symbolu, w tym wypadku wiosny.

4. Indyjskie Lato – oryginalny tytuł tego fragmentu jest grą ze słuchaczem, ponieważ "Indian Summer" oznacza na Wyspach niezwykle gorącą… jesień. Ale indyjskie barwy w istocie lepiej oddają pełnię lata. Muzyka wykorzystuje rozmaite rytmy i skale muzyczne stosowane w muzyce hinduskiej.

Utwór dedykowany jest Tasmin Little, z wyjątkiem otwierającego ustępu, który kompozytorka poświęciła ojcu – Andrzejowi Panufnikowi. Jesień była bowiem jego ulubioną porą roku.

Zaprasza Marcin Majchrowski

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia G-dur KV 129

Roxanna Panufnik Four World Seasons (prawykonanie)

Ryszard Strauss Le Bourgeois gentilhomme op. 60

Tasmin Little – skrzypce, London Mozart Players, Gérard Korsten – dyrygent

(Basingstoke, 2.03.2012)

24 kwietnia (wtorek), godz. 19:30

Czytaj także

Fenomenalna Tasmin Little na festiwalu BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 21:12
Znakomitą brytyjską skrzypaczkę usłyszymy w transmisji z Londynu już dziś o 20:00!
rozwiń zwiń